Wojciech Woźniak: Unknown roads - wystawa

22.11 , 11:00 - 19:00
23.11 - 08.12, 11:00 - 19:00

Fotografia jest znakiem, symbolem, językiem i postrzeganiem. Prezentowane prace choć powstały w różnym okresie posiadają wspólny mianownik, którym jest "czas i jego ontologiczny sens". Prace z cyklu "Metafizyka codzienności", "Codzienne rytuały" i "Unknown roads" to pewnego rodzaju pochwała codzienności, tego co nas otacza na co dzień, próba odpowiedzi na pytanie "gdzie jesteśmy, dokąd idziemy i gdzie zmierzamy"? W pogoni życia nie dostrzegamy prostej, pięknej natury, którą jesteśmy otoczeni. To fotografie z miejsc w pobliżu których mieszkam - boiska szkolnego, parkingu, balkonu czy sąsiedniej ulicy. Zatrzymajmy się na chwilę - o tym jest cykl "metafizyka codzienności". Z kolei "Codzienne rytuały "to próba przybliżenia relacji człowieka i zwierzęcia jego bezgranicznej miłości, intymnej symboliki gestu, dotyku, czułości dzięki czemu stajemy się bardziej wrażliwi na siebie, nie boimy się pokazywać swoich emocji, szczęścia, radości czy smutku. "Unknown roads" to z jednej strony tradycyjna wystawa fotografii prezentująca formy "drogi" jako symbolu, z drugiej to instalacja multimedialna przedstawiająca zależność zwierzęcia od człowieka poprzez sfotografowane oczy i zarejestrowane dźwięki. Jak pisał Carl Gustaw Jung "Oczy zwierzęcia, oczy cudowne i smutne odzwierciedlają one prawdę życia, zawierają po równo ból i rozkosz, zdolność radości i cierpienia...".

Bycie w drodze czy też podróży, wchodzenie w interakcję z ludźmi przypadkowo spotkanymi zmienia nas bezpowrotnie, ta rzeczywista podróż jest nierozerwalnie związana z przemianą duchową. Droga i związana z nią wędrówka od wieków jest nieodzowną częścią życia człowieka. Jest wyrazem naszych poszukiwań, czegoś lepszego, trudno osiągalnego, poszukiwania nowego sensu rzeczywistości. Nasze życie stawia przed nami, różne zadania, musimy nieustannie dokonywać wyborów. Wpisane mamy w swoją naturę podróżowanie, wychodzenie ku czemuś, stawianie sobie celów i ich osiąganie.

Stając na "skrzyżowaniu", życia, musimy podejmować decyzję którędy iść, często nie zdając sobie sprawy, że rozwiązanie może być bardzo proste. W moim przypadku bezwarunkowa miłość sprawiła, że jestem szczęśliwym człowiekiem.

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki

Data:22.11 , 11:00 - 19:00
23.11 - 08.12, 11:00 - 19:00

Godzina: 11:00 - 19:00

Bilety: -

Kategoria: Kultura

Adres: Plac Zdrojowy 2, Sopot

WWW: https://pgs.pl/wojciech-wozniak-unknown-roads/

Email: -

Tel.: -

Fax: -

Organizator: Państwowa Galeria Sztuki

Wersja do druku