Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Spotkanie autorskie z dr. hab. prof. UG Piotrem Niwińskim

16.09 , 17:00 - 19:00

Biblioteka Sopocka zaprasza na spotkanie autorskie z dr. hab. prof. UG Piotrem Niwińskim, wokół książki „Inka. Zachowałam się jak trzeba", w ramach projektu „Ramię w ramię z Bohaterem”.

16 września 2020 r. godz. 17:00 ul. Tadeusza Kościuszki 14 Sopot Centrum Sopoteka

Na wydarzenie można zapisać się w dowolnej Filii Biblioteka Sopocka (telefonicznie można zapisać się tylko w Sopotece). Po zapisaniu się należy odebrać darmową wejściówkę w Sopotece maksymalnie 20 minut przed planowanym wydarzeniem.

Piotr Niwiński - polski historyk, publicysta, wykładowca akademicki. Autor publikacji z zakresu historii najnowszej, szczególnie dotyczących polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu oraz opozycji antykomunistycznej na Wileńszczyźnie, a także aparatu represji na Pomorzu po 1945.

Źródło: wikipedia

O książce "Inka. Zachowałam się jak trzeba": To historia legendarnej łączniczki z Oddziału V Wileńskiej Brygady AK, działającej na terenie Pomorza. Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928 r. we wsi Guszczewina k. Hajnówki. Inka wstąpiła do AK w 1943 roku. Po 1945 roku pozostała w strukturach konspiracyjnych walcząc z sowieckim okupantem. Latem 1946 roku została wysłana po zaopatrzenie medyczne do Gdańska. Tam została aresztowana. Po brutalnym śledztwie młodziutka Inka została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonał sam dowódca plutonu egzekucyjnego. Jej ostatni gryps brzmiał: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie

Data:16.09 , 17:00 - 19:00

Godzina: 17:00 - 19:00

Bilety: -

Kategoria: Kultura

Adres: Kościuszki 14, 81-704 Sopot

WWW: www.mbp.sopot.pl

Email: sopoteka@mbp.sopot.pl

Tel.: 58 551-27-06

Fax: -

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ