Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Teatroteka: Walentyna

21.05 , 16:00

Teatr na Plaży we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zaprasza na nowy cykl teatralno – filmowy pt. TEATROTEKA.

Teatroteka to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów. Projektowi od samego początku przyświeca również cel jego szerokiej dystrybucji i dostępności.

WALENTYNA

Jedna aktorka i chór śpiewaczek. Jedna z najbardziej znanych kobiet XX wieku, o której praktycznie niczego nie wiadomo i bezimienna zbiorowość symbolizująca radzieckie kosmonautki przygotowywane do lotu w kosmos, dublerki Walentyny, które na zawsze pozostają w jej cieniu. Spektakl i koncert. Dokument i kreacja. Tiereszkowa była tkaczką, którą Chruszczow namaścił na pierwszą kobietę w kosmosie. Po powrocie na ziemię świeciła niemal boskim blaskiem. Stała się jedną z najjaśniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Związku Radzieckiego. Wśród sportowców, naukowców i artystów to astronauci byli największymi herosami, największymi gwiazdami.

Po 1989 roku Tiereszkowa zamilkła i do dziś nie rozmawia z dziennikarzami. Spektakl Walentyna to pomysł na uwolnienie jej opowieści przy pomocy unikatowej formy teatralnej łączącej na jednej scenie chór śpiewaczek w wieku zbliżonym do Walentyny i aktorkę. To szansa opowiedzenia historii, która nigdy wcześniej nie miała szansy być opowiedzianą. W spektaklu wykorzystano fragmenty oryginalnych pamiętników Walentyny Tiereszkowej i transkrypcje wypowiedzi radzieckich kosmonautów zaczerpnięte z dokumentu Macieja Drygasa Stan nieważkości.

Występują: Julia Kijowska (Walentyna) Irena Wójcik (Tania) Barbara Szczecińska (Irina) Warszawski Żeński Chór „Harfa” i inni.

SCENARIUSZ I KONCEPCJA: Julia Kijowska, Wojciech Faruga REŻYSERIA: Wojciech Faruga PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus, , ZDJĘCIA: Arek Tomiak P.S.C., SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Agata Skwarczyńska, KOMOZYCJA I ARANŻACJA PIEŚNI: Zuzanna Falkowska, MONTAŻ: Maciej Szydłowski, DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek, KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski, REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik, OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko.

CZAS: 54 min 53 s.

Miejsce: Teatr na Plaży

Data:21.05 , 16:00

Godzina: 16:00

Bilety: 10 zł

Kategoria: Kultura

Adres: al. Franciszka Mamuszki 2, 81-718 Sopot

WWW: www.teatrnaplazy.pl

Email: info@teatrnaplazy.pl

Tel.: 58 555-22-34

Fax: 58 555-22-36

Organizator: Teatr na Plaży

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ