Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Warsztaty dla dzieci w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

26.04 - 31.12

Moja buzia to dzieło sztuki - Zajęcia dla dzieci w wieku 3-6 lat Ile istnieje kolorów? Czy ktoś kiedykolwiek je policzył? Tak, ale tylko do trzech! Wyróżniono trzy kolory podstawowe: czerwony, niebieski i żółty. A skąd się wziął zielony? Skąd różowy? I dlaczego jest tyle odcieni tej samej barwy? Trzeba to sprawdzić! Podczas warsztatów nauczymy się, w jaki sposób mieszać kolory, jak je ze sobą łączyć i zestawiać. Dzieci staną się małymi artystami-eksperymentatorami, którzy stworzą swoje dzieła sztuki na własnych twarzach i dłoniach.

Ja i mój klon - Zajęcia dla dzieci w wieku 3-6 lat Podczas zajęć każde dziecko z pomocą swojej koleżanki lub kolegi stworzy papierowy duplikat swojej osoby. Na dużym arkuszu papieru będziemy odrysowywać swoje sylwetki, następnie je wycinać i kolorować tak, by najbardziej nas przypominały. Do dyspozycji będziemy mieli kredki, pisaki, wycinanki i wiele innych pomocy, dzięki którym stworzymy swój własny klon.

Młodzi kuratorzy PGSu - Zajęcia dla szkół podstawowych Kim jest kurator, kim aranżer, a kim koordynator? Co robią te wszystkie osoby w galerii sztuki? Podczas warsztatów dzieci wcielą się w rolę pracowników Państwowej Galerii Sztuki i w oparciu i reprodukcje prac, znajdujących się w stałej kolekcji galerii, stworzą własną wystawę. Poznają najważniejszych przedstawicieli tzw. „szkoły sopockiej” oraz artystów Trójmiasta. Dowiedzą się, co jest potrzebne, żeby zorganizować własną wystawę oraz na co trzeba zwrócić uwagę, żeby nasz pokaz był interesujący i przyciągnął jak najliczniejszą publiczność.

Impresjoniści w Sopocie - Zajęcia dla szkół podstawowych i gimnazjów Sopot jest kurortem nadmorskim oraz miastem uzdrowiskowym, słynącym z pięknych morskich krajobrazów, piaszczystej plaży oraz najdłuższego drewnianego molo w całej Europie. Jego przepięknym krajobrazem z pewnością zachwyciliby się nawet paryscy impresjoniści! Podczas zajęć postaramy się uchwycić wspaniałe widoki wraz z grą świateł, zależną od pory dnia, pogody oraz pory roku i zamknąć je na niezwykłych widokówkach, które z pozdrowieniami będzie można wysłać do rodziny i znajomych z innych miast. Podczas warsztatów dzieci poznają historię impresjonizmu, dowiedzą się, czym się cechuje, jakich podstawowych zasad trzymali się impresjoniści oraz poznają nazwiska najważniejszych przedstawicieli tego kierunku. Uczestnicy będą mieli także okazję stworzyć własny obrazek-pocztówkę w duchu impresjonistycznym.

Zostań performerem - Zajęcia dla szkół podstawowych i gimnazjów (Materiały zapewnia organizator, uczestnicy powinni mieć wygodne ubrania sportowe i obuwie) Performance to działanie z pogranicza teatru i gestu twórczego, mającego swoje korzenie w malarstwie Jacksona Pollocka. Artysta i dzieło są tutaj jednym, a proces tworzenia jest najważniejszy. Performer wyraża poprzez swoje ciało określone treści, komunikując je w sposób jednorazowy i niepowtarzalny swojej publiczności. Performer używa ograniczonych środków przekazu – może malować swoje ciało lub jakiś przedmiot, owijać się folią lub różnymi tkaninami, które mają znaczenie symboliczne. Uwaga! Performens to jednak nie teatr – tutaj nie ma ról ani bohaterów. Nie ma też scenariusza ani kwestii do wyuczenia. Performer milczy, ewentualnie wypowiada jedno ważne słowo, jednak głównie poprzez gesty i mimikę może wyrazić myśl, którą chce przekazać. Performance to nierzadko wydarzenie mające za zadanie zaskoczyć widza, więc trzeba być kreatywnym! Przez 45 minut dzieci pod kierunkiem koordynatora będą przygotowywały się w grupach do występu na zadany temat. Na koniec zaprezentują swój pierwszy w życiu performance.

Moda w kurorcie - Zajęcia dla szkół podstawowych i gimnazjów Sopot od stuleci cieszy się popularnością letników i turystów, a od lat sześćdziesiątych stał się także mekką wielkich gwiazd estrady, które ściągają tu co roku na jeden z najbardziej znanych festiwali muzycznych, zadając szyku nie tylko talentem artystycznym, ale również swoimi kreacjami modowymi. Podczas warsztatów przeniesiemy się o pięćdziesiąt lat wstecz do czasów, kiedy królowały połyskliwe kombinezony, hippisowskie „dzwony” i mini spódniczki ,rozpowszechnione przez Mary Quant. To także okres fascynacji zespołem The Beatles: wśród mężczyzn popularnością cieszyły się wąskie spodnie, krawaty „śledziki” i marynarki pozbawione kołnierzy. Pamiętając, że projektowanie ubioru to też sztuka, wcielimy się w rolę młodych projektantów i spróbujemy stworzyć własne stroje, stylizowane na lata 60.

Wykłady z historii sztuki - Zajęcia dla szkół średnich Wykłady z historii sztuki dedykowane są przede wszystkim osobom przygotowującym się do matury oraz wszystkim tym, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę z zakresu sztuk pięknych. Podczas spotkań poznamy XIX i XX-wieczne kierunki i prądy artystyczne oraz ich przedstawicieli, a także zaznajomimy się z sylwetkami twórców współczesnych. Dowiemy się, jakie były założenia teoretyczne kierunków awangardowych, co szokowało widzów 200 lat temu, a co porusza ich dzisiaj. Spróbujemy odnaleźć się w gąszczu trudnych terminów i nauczymy się analizować dzieła sztuki.

Collage czy kolaż? - Zajęcia dla przedszkoli i szkół podstawowych Czy wiesz z jakiego języka pochodzi słowo kolaż? Na czym dokładnie polega ta technika? Kto i kiedy po raz pierwszy użył tego terminu? Na zajęciach dowiemy się podstawowych informacji na temat kolażu oraz wykorzystując rożne materiały i tworzywa nauczymy się i samodzielnie stworzymy swoje kolaże. Zajęcia przeznaczone są dla przedszkoli i szkół podstawowych, mają na celu rozwijanie umiejętności łączenia kolorów, kształtów i symboli.

Sopot wczoraj i dziś… - Zajęcia dla szkół gimnazjalnych i liceum Podczas zajęć w formie prezentacji złożonej z dawnych fotografii ujrzymy, jak wygladał Sopot dawniej. Spróbujemy rozpoznać budynki i lokalizacje znane nam dziś, zobaczymy jak zmienila sie architektura i urbanistyka miasta. Czy rozpoznacie swoje ulubione miejsca? Zapoznamy się także z historią Państwowej Galerii Sztuki poznając jej działalność wystawienniczą i zbiory. A to wszystko powtarzając podstawowe pojęcia architektoniczne i artystyczne!

Cierpliwa sztuka mozaiki - Zajęcia dla przedszkoli i szkół podstawowych Mozaika to jedna z najstarszych technik malarskich. Odnaleźć możemy ją niemal wszędzie - na budynkach i we wnętrzach. Czy trudno ją wykonać? Przekonajcie się sami! Młodzi artyści podczas zajęć będą mogli spróbować swoich sił w niełatwej sztuce tworzenia mozaiki, stworzą kolorowe kompozycje przy wykorzystaniu plasteliny. Zajęcia mają na celu rozwijanie zdolności plastycznych i manualnych, zdolności planowania kompozycji przestrzennej oraz precyzji.

Zasady rezerwacji: 1. Rezerwacja od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 pod numerem telefonu: 58 551 06 21 wew. 111 lub na adres e-mail: edukacja@pgs.pl 2. Przy rezerwacji należy podać: - wybrane zajęcia - preferowany termin i godzinę (od pn. do pt. w godz. 9:00-15:00) - liczebność grupy (maksymalnie 25 osób), numer szkoły, nazwisko opiekuna oraz kontakt do opiekuna 3. Zajęcia należy zamawiać z tygodniowym wyprzedzeniem. 
4. Cena zajęć wynosi 50 zł. Opłata pobierana jest w kasie PGS bezpośrednio przed zajęciami. Wstęp na wystawy 3 zł od osoby (bilet grupowy). Nauczyciele i opiekunowie – wstęp wolny. 5. Aby otrzymać Fakturę VAT należy podać niezbędne dane (nazwa instytucji, adres z kodem pocztowym, NIP) podczas dokonywania rezerwacji. 6. Opiekun ma obowiązek pozostania z grupą przez cały czas pobytu w Galerii oraz jest odpowiedzialny za utrzymanie dyscypliny. 7. Czas trwania zajęć: ok. 60 min.

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki

Data:26.04 - 31.12

Godzina: - - 00:00

Bilety: 50 zł

Kategoria: Kultura

Adres: Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

WWW: www.pgs.pl

Email: sekretariat@pgs.pl

Tel.: 585510621

Fax: 585513262

Organizator: Państwowa Galeria Sztuki

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ