Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Paganini na nowo

28.10 , 18:00 - 19:00

Maestro Wojciech Rajski oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają na koncert PAGANINI NA NOWO, sięgający do twórczości najznakomitszego skrzypka-wirtuoza wszechczasów Niccolò Paganiniego. Biografom trudno oddzielić prawdę od legendy, w jaką spowiła życie Paganiniego fantazja słuchaczy zniewolonych, oczarowanych, nieraz wprawionych w osłupienie graniczące z przerażeniem. Widywano rzekomo diabła kierującego zza pleców skrzypka ruchami jego smyczka. Osobliwością gry Paganiniego były „diabelskie” staccata, podwójne flażolety czy niepowtarzalne prowadzenie smyczka, słowem niezwykła maestria techniczna, pozostająca w służbie prawdziwej muzykalności.

Powstałe w latach 1802–1817 Kaprysy op. 1 Niccolò Paganiniego do dziś dnia pozostały zbiorem wirtuozowskich utworów skrzypcowych, niedoścignionych zarówno pod względem bogatej i oryginalnej inwencji twórczej kompozytora, jak i w zakresie trudności technicznych związanych z ich wykonaniem. Na sobotnim koncercie zaprezentowane zostanie unikatowe w całej literaturze skrzypcowej dzieło – zbiór wybranych Kaprysów Paganiniego, tym razem w opracowaniu na orkiestrę smyczkową. Solistą wieczoru będzie niezwykle utalentowany młody skrzypek Niklas Liepe. Pochodzący z Getyngi artysta urzeka słuchaczy czystością i jasnością gry oraz „słodyczą skrzypiec, których miękkie i emocjonalne dźwięki oczarowują”. Solista wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot wystąpi pod batutą Zygmunta Rycherta już 28 października o godz. 18.00 w Sali Koncertowej PFK Sopot.

Niklas Liepe – skrzypek ur. 1990 r. w Getyndze, już we wczesnym wieku doczekał się świetnych recenzji: „solista w swojej własnej klasie – sprawia wrażenie, jakby stapiał się w jedno ze swoimi skrzypcami. Urzeka słuchaczy niewiarygodnie fertycznymi, energetycznymi, ale też marzycielskimi i romantycznymi pasażami”. Artysta ceniony jest za „ogromną muzykalność i wyjątkowo wieloodcieniowe vibrato” oraz „doskonałe zrozumienie muzyki kameralnej z doskonałym wyczuciem brzmienia”. Obecnie, po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Hanowerze i Kolonii, młody skrzypek pogłębia swoje umiejętności, studiując na kierunku "Master of Music in International Violin Solo Performance" w Kronberg Academy. Niklas uczestniczył w konsultacjach mistrzowskich w Europie i USA, jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, w tym „Next Generation” czy „Braunschweig Classix Festival”, występował w tak prestiżowych miejscach jak Filharmonia Kolońska, Filharmonia w Essen, Alte Oper we Frankfurcie i Beethovenhouse w Bonn.

ARTYŚCI: Polska Filharmonia Kameralna Sopot | Niklas Liepe - skrzypce| Zygmunt Rychert - dyrygent

PROGRAM:

Niccolò Paganini: Kaprys nr 2 h-moll | Kaprys nr 14 | Kaprys nr 17 Es-dur | Kaprys nr 20 D-dur | Kaprys nr 21 | Kaprys nr 23 Es-dur | Trance

Gioacchino Rossini – Sonata nr 1 G-dur, Sonata nr 2 A-dur

Antonio Vivaldi – Concerto grosso, op. 3 nr 11 RV 565

Miejsce: Sala Koncertowa PFK Sopot

Data:28.10 , 18:00 - 19:00

Godzina: 18:00 - 19:00

Bilety: 20 zł (Karta Sopocka: 10 zł)

Kategoria: Kultura

Adres: Moniuszki 12, 81-829 Sopot

WWW: www.pfksopot.pl

Email: biuro@pfksopot.pl

Tel.: +48585558421

Fax: +48585558428

Organizator: Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ