Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Kolekcja Państwowej Galerii Sztuki. Zakupy 2017

03.10 - 22.10, 16:00

Zakupy dokonane w 2017 roku to kontynuacja zaplanowanej i konsekwentnie realizowanej budowy spójnej kolekcji, gromadzącej najznamienitszych reprezentantów sztuk pięknych w Trójmieście. Państwowa Galeria Sztuki nie ustaje w staraniach uzupełnienia zbiorów o dzieła twórców tzw. „Szkoły Sopockiej” (m.in. Hanny Żuławskiej, czy Krystyny Łady-Studnickiej) oraz jej kontynuatorów i późniejszych naśladowców. Drugi trzon kolekcji stanowią prace współczesnych twórców – wykładowców gdańskiej ASP, kształcących kolejne pokolenia artystów, a wśród nich: Maria Targońska, Józef Czerniawski, czy Elvin Flamingo. PGS śledzi także dokonania młodych kreatywnych artystów, których kariera błyskotliwie się rozwija mimo stosunkowo niedługiej jeszcze obecności na rynku sztuki – w tym roku zakupiono prace m.in. Alicji Domańskiej, Filipa Kalkowskiego, czy Daniela Cybulskiego.

Artyści:

Krystyna Łada-Studnicka Polska malarka, współzałożycielka i profesor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk plastycznych w Gdańsku. W latach 1928–1929 kontynuowała naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a od 1929 do 1932 roku w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Należała do grupy Pryzmat. Od roku 1969 uczyła na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie.

Hanna Żuławska W latach 1930-1934 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa, zaś w latach 1935-1937 w Paryżu u Józefa Pankiewicza. W 1947 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Należała do grupy artystów, którzy po zakończeniu II wojny światowej powołali Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych w Sopocie (późniejszą Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku, obecnie jest to Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Od 1964 do 1971 kierowała Katedrą Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby, w latach 1964-1966 była dziekanem tego wydziału. Od 1971 przez sześć lat prowadziła pracownię ceramiki artystycznej.

Maria Targońska W latach 1975-1980 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom ukończenia studiów uzyskała na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Od 1981 roku pracuje w PWSSP (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Gdańsku. Obecnie pracuje na Wydziale Malarstwa i Grafiki jako profesor. Uprawia malarstwo i rysunek. Obecnie mieszka w Sopocie. Prace Marii Targońskiej znajdują się w Państwowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowym w Gdańsku, w zbiorach Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, zbiorach Urzędu Miasta w Sopocie i w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych, m.in.: w USA, Kanadzie, Australii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii, Francji i w Niemczech.

Józef Czerniawski W 1977 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku uzyskując dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Kazimierza Śramkiewicza. W latach 1978 – 1979 pracował w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi jako II scenograf. Od 1980 do 1990 roku był nauczycielem w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie. Od 1999 roku jest adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jako profesor. Józef Czerniawski zajmuje się projektowaniem wnętrz, plakatów, ścian, elewacji reklamowych i instalacji. Jest również filmowcem, scenografem, muzykiem akordeonistą (zespoły Biafra i Chlupot Mózgu), aktorem (występował w wielu klipach), wytwórcą teledysków. Obecnie mieszka w Sopocie.

Joanna Zastróżna Studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 1997 uzyskała dyplom z projektowania graficznego i fotografii w pracowniach prof. Z. Walickiego i prof. W. Węgrzyna. Mieszka w Sopocie i Sidi Ifni w Maroko. Zajmuje się fotografią i filmem. W 2013 jej film „Molehill” na 19. Busan International Film Festival w Korei Południowej.

Elvin Flamingo (Jarosław Czarnecki) Stypendysta Ministra Kultury (2015) i Ministra Nauki (2014), wykładowca Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prodziekan Wydziału Rzeźby i Intermediów ASP Gdańsk (2016-2020). Autor wieloletniego projektu zapoczątkowanego w 2012 roku i przewidzianego do około 2034 roku o wspólnym tytule Symbiotyczność tworzenia. Autor filmu Wytwórcy wyobraźni (2015) oraz pracy Dzień 1119 (2015), za które otrzymał GRAND PRIX Triennale Sztuki 2016 PGS w Sopocie. Mieszka i pracuje w Sopocie.

Katarzyna Swinarska Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1993 roku uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Od 2008 roku aktywnie uczestniczy w polskim życiu artystycznym, biorąc udział w konkursach i wystawach. Tytuł doktora uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jej promotorem był prof. Henryk Cześnik. Obrazy Katarzyny Swinarskiej znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii i Szwajcarii. Mieszka i pracuje w Sopocie.

Alicja Domańska Malarka, projektantka przestrzeni, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, mieszka i tworzy w Sopocie oraz w Warszawie. Laureatka nagrody Sopocka Muza w Dziedzinie Kultury i Sztuki (2012); współpracuje z teatrem, projektantami mody, muzykami i architektami. Jej prace prezentowane były na wystawach w Sopocie, Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Paryżu, Londynie, Berlinie, Grodnie i Sztokholmie.

Daniel Cybulski Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Hochschulle für Künste Bremen, obecnie doktorant Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureat Nagrody w Konkursie E. Gepperta (2016), zdobywca Grand Prix w „Promocjach 2014” w Legnicy, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie Najlepsze Dyplomy 2013 oraz Nagrody Specjalnej Artystycznej Podróży Hestii 2012.

Filip Kalkowski Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w 2006 roku w pracowni prof. W. Czerwonki oraz aneks w pracowni prof. Zygmunta Okrassy. Interesuje się przede wszystkim malarstwem i plakatem, ale również grafiką warsztatową, rzeźbą, rysunkiem i muzyką. Brał udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą. Od 2016 roku wspólnie z Joanną Rusinek prowadzi Pracownię/Galerię KIT w Sopocie.

Bartosz Kokosiński Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 uzyskał dyplom na wydziale malarstwa w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Głównie zajmuje sie obrazem i obrazowaniem. Wykorzystując malarstwo i kolekcje przedmiotów tworzy obrazy zawłaszczające rzeczywistość. Poza tym montuje wideo i instalacje. Mieszka i pracuje w Warszawie. Na wystawie: Termokoloryzacja, 2017 – dar artysty dla PGS

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopot.

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki

Data:03.10 - 22.10, 16:00

Godzina: 16:00 - 00:00

Bilety: wstęp wolny

Kategoria: Kultura

Adres: Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

WWW: www.pgs.pl

Email: sekretariat@pgs.pl

Tel.: 585510621

Fax: 585513262

Organizator: Państwowa Galeria Sztuki

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ