Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

I Dyktando Sopockie

21.02 , 18:00

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na I Dyktando Sopockie 21 lutego 2018 r. godz. 18.00 Sopoteka/Sopot Centrum ul. Tadeusza Kościuszki 14 Wstęp wolny!

Alfabet język polskiego składa się z 32 liter, które pozwalają stworzyć miliony możliwych przekazów. Jak sobie radzimy z poprawnym zapisem takich czy innych treści? Zachęcamy wszystkich odważnych użytkowników języka polskiego do spróbowania swoich sił w sopockim sprawdzianie ortograficznym!

Przyłączcie się do świętowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego z Miejską Biblioteką Publiczną w Sopocie. Już 21 lutego w Sopotece zmierzymy się z zawiłościami polszczyzny podczas I Dyktanda Sopockiego!

Wydarzenie objął swoim Patronatem Honorowym Jacek Karnowski Prezydent Miasta Sopotu

Oprócz ortograficznych potyczek z językiem polskim, chcielibyśmy zaprosić uczestników wydarzenia do wysłuchania miniwykładu na temat współczesnej polskiej ortografii. Skąd czerpiemy wiedzę o poprawnej pisowni? Jakie są najnowsze zmiany w polskiej ortografii? Co sprawia nam najwięcej kłopotów na co dzień? Tego wszystkiego dowiemy się podczas prelekcji zatytułowanej "Poprawność jest ci pisana", którą wygłosi dr Joanna Ginter - językoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego.

Na zwycięzców I Dyktanda Sopockiego czekają nagrody rzeczowe w postaci bonów zakupowych do księgarni, wejściówek do kina oraz gadżetów promocyjnych MBP Sopot i UM Sopot. Szczegółowy regulamin dostępny w Sopotece oraz w wydarzeniu na fanpage'u Sopoteki https://www.facebook.com/SopotekaPL/photos/pcb.146732959343760/1591468334251654/?type=3&theater

Nasze zaproszenie do wspólnego świętowania Dnia Języka Ojczystego pragniemy skierować do sopockich oraz trójmiejskich mediów, przedstawicieli władz lokalnych, a także uczniów, nauczycieli i wszystkich, którzy zechcą razem z nami zmierzyć się z piękną i trudną zarazem polszczyzną pisaną.

Tekst dyktanda wygłosi Tomasz Olczak - uzdolniony aktorsko bibliotekarz z sopockiej mediateki.

dr Joanna Ginter – polonistka, językoznawca; sekretarz Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i członkini zespołu Telefonicznej Poradni Językowej Uniwersytetu Gdańskiego. W 2016 r. opublikowała książkę Rola internetowych poradni językowych w procesie normalizacji pisowni polskiej (za nawiązujący do niej artykuł popularnonaukowy otrzymała w 2015 r. nagrodę miesięcznika „Forum Akademickie”). Pracuje jako redaktor językowy, redaktor merytoryczny publikacji szkolnych do języka polskiego oraz nauczyciel akademicki.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie

Data:21.02 , 18:00

Godzina: 18:00

Bilety: -

Kategoria: Kultura

Adres: Kościuszki 14, 81-706 Sopot

WWW: www.mbp.sopot.pl

Email: mbp@mbp.sopot.pl

Tel.: 58 551-12-87

Fax: 58 550-08-90

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ