Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Gert Jonke „Fantazja na chór. Koncert dla dyrygenta w poszukiwaniu orkiestry”. TEATR PRZY STOLE/STÓŁ PRZY WYBRZEŻU

19.03 , 18:30 - 20:00

W poniedziałek, 19 marca, o godzinie 18.30 zapraszamy na piętnastą odsłonę projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu, którego drugi sezon poświęcony jest dramaturgii europejskiej.

Na spotkaniu zaprezentowana zostanie sztuka austriackiego autora Gerta Jonkego „Fantazja na chór. Koncert dla dyrygenta w poszukiwaniu orkiestry” w przekładzie Małgorzaty Leyko. W czytaniu dramatu udział wezmą aktorzy Teatru Wybrzeże: Jerzy Gorzko, Mirosław Krawczyk, Piotr Łukawski i Maciej Szemiel. Opiekę artystyczną sprawować będzie Michał Kurkowski. O oprawę intelektualną wydarzenia zadbają młodzi teatrolodzy – studenci II roku Wiedzy o teatrze UG, którzy przedstawią swój komentarz do prezentowanej sztuki i poprowadzą dyskusję.

Wstęp wolny! Zapraszamy

Gert Jonke dramatopisarstwem zajął się dość późno, tworząc swoją pierwszą sztukę dwie dekady po debiucie powieściopisarskim. Udało mu się jednak wypracować indywidualny język i styl. Jako wykształcony muzyk zdradza wyjątkową wrażliwość na rytmiczną jakość tekstu i wartość brzmieniową słów traktowanych jako dźwięki. Podejmując różne eksperymenty formalne, zasłużył sobie na miano Sprachkomponist, czyli kompozytora słowa. Bywa też nazywany przez krytyków lingwistą ekstremalnym. W swoich sztukach zawsze wychodzi jednak od tego, co realne oraz konkretne. Podążając za muzyczną logiką słów, z równą łatwością kreśli przerażające przepowiednie globalizacyjnej zagłady, co daje nadzieję na przetrwanie. Parodiuje i ośmiesza wszelkie systemy i wartości, także przywiązanie do życia, własną sztukę i teatr przedstawiany jako widowisko cmentarne. Prezentowaną w Teatrze przy Stole sztukę Jonke napisał w 2003 roku. I tym razem akcja dzieje się w świecie muzyki – w trakcie próby koncertu, którą prowadzi Dyrygent, oddając niewidzialne instrumenty w ręce publiczności. Również forma sztuki jest muzyczna – nie tylko podział na akty zastąpiony jest trzema allegrami, ale pojawiają się też lejtmotywy i wariacje głównych tematów. „Fantazja na Chór” staje się zatem czymś w rodzaju teatralnej symfonii. To zarazem finezyjna podróż w głąb ludzkiego organizmu – odkrywanie wewnętrznych instrumentów i otwieranie płuca duszy na świat dźwięków.

**Gert Jonke **(ur. 1946 r.) – austriacki prozaik i dramatopisarz. Studiował germanistykę, filozofię, historię i muzykologię na uniwersytecie w Wiedniu, gdzie obecnie mieszka. Jako prozaik debiutował w 1969 roku powieścią „Geometrischer heimatroman”, która przyniosła mu uznanie krytyków. Pierwszą sztukę teatralną „Damals vor Graz” („Wtedy przed Grazem”) napisał dwadzieścia lat później. W jego dorobku, wyróżniającym się muzyczną formą i tematyką, znajdują się sztuki: „Opus III”, „Gegenwart der erinnerung” („Teraźniejszość wspomnień”) czy „Strandkonzert mit Bandung” („Koncert na plaży z powodzią”). Dwa razy był laureatem prestiżowej Nestroy-Theaterpreis za sztuki „Fantazja na Chór” i „Zatopiona katedra”. Tę drugą sztukę, również przetłumaczoną przez Małgorzatę Leyko, w 2008 roku na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie wystawiła Anna Augustynowicz.

Miejsce: Dworek Sierakowskich

Data:19.03 , 18:30 - 20:00

Godzina: 18:30 - 20:00

Bilety: wstęp wolny

Kategoria: Kultura

Adres: Józefa Czyżewskiego 12, 81-706 Sopot

WWW: www.tps-dworek.pl

Email: biuro@tps-dworek.pl

Tel.: 58 551 07 56

Fax: -

Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ