Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Filip Łobodziński czyta Dylana - spotkanie autorskie

24.04 , 17:00

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na wspaniałe wydarzenie literacko-muzyczne. Już 24 kwietnia o 17.00! Sopoteka Sopot Centrum T. Kościuszki 14

Nie lada gratka dla fanów Boba Dylana! Zapraszamy do Sopoteki na spotkanie z twórczością laureata literackiego Nobla w przekładzie Filipa Łobodzińskiego. Bob Dylan jest autorem powieści „Tarantula”, jedynej w swoim dorobku literackim. Oprócz legendarnych tekstów piosenek zebranych w tomie „Duszny kraj” - pierwszej polskojęzycznej antologii tekstów Boba Dylana - wysłuchamy fragmentów „Tarantuli” w interpretacji Filipa Łobodzińskiego.

Inicjatywa jest swoistym prologiem wrześniowego festiwalu Stacja Literatura 23 organizowanego przez Biuro Literackie. Spotkania, które są tłem festiwalowych wydarzeń, odbywają się pod hasłem „Stacja nowa książka”. Podczas wiosennej trasy Filip Łobodziński odwiedzi Sopot, Gdańsk, Bydgoszcz i Choszczno. A nasza mediateka będzie pierwszym punktem jego kulturalnej podróży z Dylanem.

Na kartach "Tarantuli" – podobnie jak w tekstach piosenek – Dylan bierze na warsztat rozmaite amerykańskie mity, wątki z ballad i opowieści ulicznych, ale tym razem przepuszcza je przez strumień świadomości, rozbijając je ironią, parodią, śmiechem. To samo robi w polskim tłumaczeniu Łobodziński, wzbogacając tekst o skojarzenia typowo polskie – niejednokrotnie bardzo aktualne –dzięki czemu odsłania w tej eksperymentalnej prozie dodatkowe pokłady interpretacyjne.

Bob Dylan podczas swojej kariery muzycznej wydał ponad 70 płyt długogrających (albumów studyjnych i koncertowych, kompilacji). Ten legendarny wokalista, pisarz i poeta kilka razy był wyróżniany Nagrodą Grammy, za piosenkę do filmu "Wonder Boys" został uhonorowany Złotym Globem oraz Oscarem, w 2008 roku dostał specjalną nagrodę Pulitzera, a wreszcie – w październiku 2016 roku – otrzymał literacką Nagrodę Nobla za "stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji".

Obie książki - „Duszny kraj” oraz „Tarantulę” - będzie można nabyć podczas spotkania w specjalnych cenach.

Wstęp wolny. Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

Filip Łobodziński Urodzony w 1959 roku. Iberysta, dziennikarz, muzyk i tłumacz z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, katalońskiego, portugalskiego oraz ladino. Laureat Nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie w 2005 roku za najlepszy przekład literacki. Pracował jako dziennikarz (TVP, Polsat News, Trójka, Inforadio, „Non Stop”, „Rock’n’Roll”, „Machina”, „Przekrój”, „Newsweek”). Obecnie prowadzi program telewizyjny „Xięgarnia”. Współzałożyciel Zespołu Reprezentacyjnego (od 1983, sześć płyt) oraz dylan.pl (od 2014, jedna płyta), specjalizującego się w wykonywaniu jego przekładów piosenek Boba Dylana.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie

Data:24.04 , 17:00

Godzina: 17:00

Bilety: -

Kategoria: Kultura

Adres: Kościuszki 14, 81-706 Sopot

WWW: www.mbp.sopot.pl

Email: mbp@mbp.sopot.pl

Tel.: 58 551-12-87

Fax: 58 550-08-90

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ