Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

„AKTYWNI W SOPOCIE. RÓŻNE OBLICZA WOLONTARIATU” - wystawa fotograficzna

06.06 - 29.06, 09:00 - 20:00

Przez cały czerwiec przed Sopoteką będzie można oglądać wystawę fotograficzną „AKTYWNI W SOPOCIE. RÓŻNE OBLICZA WOLONARIATU”, prezentującą możliwości społecznego angażowania. Fotografie mają inspirować i zachęcać do podjęcia wolontaryjnej aktywności na rzecz sopocian i sopockich wydarzeń. Wystawie towarzyszyć będą dwa panele dyskusyjne z udziałem organizatorów wolontariatu, jak i samych wolontariuszy.

Sopocki wolontariat jest wyjątkowy, bo obecny we wszystkich obszarach życia i możliwy dla wszystkich chętnych. Jego różnorodność polega na wielości odmiennych przestrzeni działania, zróżnicowanych odbiorcach oraz różnych formach aktywności. To możliwość poznawania kulis organizacji prestiżowych wydarzeń, współdziałania z ich twórcami, zdobywanie bezcennych doświadczeń. To także możliwość próbowania swych sił w różnorodnych obszarach działań pomocowych kierowanych do osób chorujących, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, czy też porzuconych zwierząt.

Podjęcie decyzji o zostaniu wolontariuszem to odpowiedzialność, która się zwyczajnie opłaca. Wyniki amerykańskich i brytyjskich badań potwierdzają, że osoby pomagające innym żyją dłużej, są zdrowsze, szczęśliwsze, mają niższe ryzyko depresji i lepiej funkcjonują w społeczeństwie. W Ameryce co czwarta osoba po 55 roku życia, czyli ok. 20 mln regularnie podejmuje aktywność społeczną przekazując rocznie 3 mld godzin wolontaryjnych świadczeń na rzecz innych (badania Corporation for National and Comunity Service). Badania polskie potwierdzają, że w wolontariat angażuje się co 10 dojrzały Polak i co 5 dwudziestopięciolatek (badania Klon/Jawor). W Sopocie tendencja ogólnopolska jest bardzo zbieżna.

W roku 2016 Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji we współpracy z Gminą Miasta Sopotu i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej podjęło staranie o utworzenie w mieście oferty ułatwiającej sopocianom i uprawnionym podmiotom (organizacjom pozarządowym i miejskim instytucjom publicznym, poza prowadzoną działalnością gospodarczą) nawiązywanie współpracy wolontaryjnej. Otrzymane z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej środki finansowe oraz wkład finansowy Sopotu pozwoliły na uruchomienie zadania. Dziś funkcjonuje Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, które m.in. zajmuje się pośrednictwem wolontaryjnym, przygotowuje do podjęcia wolontariatu oraz promuje tę formę aktywności.

W czerwcu w Sopotece będzie można włączyć myślenie o sobie, jako wolontariuszu/wolontariuszce. Umożliwi to wystawa fotograficzna „AKTYWNI W SOPOCIE. RÓŻNE OBLICZA WOLONTARIATU” (4-29 czerwca), a także panele dyskusyjne (14 i 19 czerwca) z udziałem zaproszonych organizatorów sopockiego wolontariatu i wolontariuszy. Organizatorzy, chcąc pokazać różne oblicza sopockiego wolontariatu, zaprosili do udziału panelistów, którzy przekonają publiczność, że warto być aktywnym właśnie w Sopocie. Podczas paneli zostaną zaprezentowane ciekawe doświadczenia współpracy wolontaryjnej, jak również będzie można uzyskać informację o aktualnych ofertach wolontaryjnych. Zaprezentowane zostaną także wybrane spoty z cyklu „Aktywni w Sopocie”, promujące sopocki wolontariat.

Dla instytucji publicznych i organizacji pozarządowych zainteresowanych współpracą wolontaryjną zaproponowano także warsztat „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o wolontariacie. Rekomendacje dla sopockich organizatorów wolontariatu”, który odbędzie się w Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w dniu 21 czerwca.

Miejsce: Sopoteka, Sopot Centrum

Data:06.06 - 29.06, 09:00 - 20:00

Godzina: 09:00 - 20:00

Bilety: wstęp wolny

Kategoria: Kultura

Adres: Kościuszki 14, 81-704 Sopot

WWW: http://wolontariat.sopot.pl/

Email: biuro@scop.sopot.pl

Tel.: 58 341 83 52

Fax: 58 341 83 52

Organizator: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ