Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

„AKTYWNI W SOPOCIE. RÓŻNE OBLICZA WOLONTARIATU” - panele dyskusyjne

14.06 , 18:00 - 20:00
21.06 , 18:00 - 20:00
25.06 , 16:30 - 19:30

Kim są sopoccy wolontariusze i co robią? Czym jest wolontariat stały, a czym akcyjny? Jakie są możliwości zaangażowania w Sopocie i jak to wszystko działa? Na te i wiele innych pytań dotyczących sopockiego wolontariatu odpowiedzą uczestnicy dwóch paneli dyskusyjnych, które w dniach 14 i 19 czerwca odbędą się w Sopotece.

Sopocki wolontariat jest wyjątkowy, bo obecny we wszystkich obszarach życia i możliwy dla wszystkich chętnych. Jego różnorodność polega na wielości odmiennych przestrzeni działania, zróżnicowanych odbiorcach oraz różnych formach aktywności. To możliwość poznawania kulis organizacji prestiżowych wydarzeń, współdziałania z ich twórcami, zdobywanie bezcennych doświadczeń. To także możliwość próbowania swych sił w różnorodnych obszarach działań pomocowych kierowanych do osób chorujących, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, czy też porzuconych zwierząt.

Podjęcie decyzji o zostaniu wolontariuszem to odpowiedzialność, która się zwyczajnie opłaca. Wyniki amerykańskich i brytyjskich badań potwierdzają, że osoby pomagające innym żyją dłużej, są zdrowsze, szczęśliwsze, mają niższe ryzyko depresji i lepiej funkcjonują w społeczeństwie. W Ameryce co czwarta osoba po 55 roku życia, czyli ok. 20 mln regularnie podejmuje aktywność społeczną przekazując rocznie 3 mld godzin wolontaryjnych świadczeń na rzecz innych (badania Corporation for National and Comunity Service). Badania polskie potwierdzają, że w wolontariat angażuje się co 10 dojrzały Polak i co 5 dwudziestopięciolatek (badania Klon/Jawor). W Sopocie tendencja ogólnopolska jest bardzo zbieżna.

W dniu 14 czerwca (czwartek) w Sopotece o godz. 18.00 rozpocznie się panel dyskusyjny „Wolontariat stały. Co? Gdzie? Jak? – o możliwościach angażowania w sopockich organizacjach pozarządowych i miejskich instytucjach”. Dyskusję z udziałem przedstawicieli Domu Pomocy Społecznej w Sopocie, Centrum Integracji Społecznej w Sopocie, Sopockiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz wolontariuszki zaangażowanej w Wolontariat Sąsiedzki, poprowadzi Magdalena Świerczyńska-Dolot, reporter Radia Gdańsk.

Z kolei w dniu 21 czerwca (wtorek) w Sopotece o godz. 18.00 odbędzie się panel „Wolontariat akcyjny. Co? Gdzie? Jak? - o możliwościach angażowania w sopockie wydarzenia”. Dyskusję z udziałem organizatorów Festiwalu Literacki Sopot, wydarzeń sportowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie, wolontariuszki angażującej się w sopockie wydarzenia kulturalne, nauczycielki-koordynatorki wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 7 w Sopocie, przedstawicielki Urzędu Miasta Sopotu oraz Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu również poprowadzi Magdalena Świerczyńska-Dolot, reporter Radia Gdańsk.

Podczas paneli zostaną zaprezentowane ciekawe doświadczenia współpracy wolontaryjnej, jak również będzie można uzyskać informację o aktualnych ofertach wolontaryjnych. Zaprezentowane zostaną także wybrane spoty z cyklu „Aktywni w Sopocie”, promujące sopocki wolontariat.

Dla instytucji publicznych i organizacji pozarządowych zainteresowanych współpracą wolontaryjną organizatorzy zaproponowali także warsztat „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o wolontariacie. Rekomendacje dla sopockich organizatorów wolontariatu”, który odbędzie się w dniu 25 czerwca br., w godz. 16.30-19.30 w Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Warsztat poprowadzi Agnieszka Kobierowska, edukatorka ds. wolontariatu, facylitatorka i animatorka działań społecznych. Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona (grupa 12 osób).

Panele dyskusyjne towarzyszą wystawie fotograficznej "Aktywni w Sopocie. Różne Oblicza Wolontariatu", która przed Sopoteką będzie gościć do 29 czerwca br..

Miejsce: Sopoteka, Sopot Centrum

Data:14.06 , 18:00 - 20:00
21.06 , 18:00 - 20:00
25.06 , 16:30 - 19:30

Godzina: 18:00 - 20:00

Bilety: wstęp wolny

Kategoria: Kultura

Adres: Kościuszki 14, 81-704 Sopot

WWW: www.wolontariat.sopot.pl

Email: biuro@scop.sopot.pl

Tel.: 58 341 83 52

Fax: 58 341 83 52

Organizator: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ