Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Pamiętnik z powstania warszawskiego – spektakl / oratorium w reż. Krystyny Jandy

24.08 , 19:30 - 21:00
25.08 , 19:30 - 21:00

Krystyna Janda dokonując adaptacji i reżyserując „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, stworzyła nową przestrzeń odbierania tego dzieła. Spektakl w jej adaptacji i reżyserii, z muzyką skomponowaną przez Jerzego Satanowskiego, to wejście na zaskakującą ścieżkę dźwiękową, „słyszalną” już w „Pamiętniku...”. Ta interpretacja pozwala, przez słuchanie, mówienie i śpiew, wyrazić to, czego słowo pisane nie odda; Janda z Satanowskim stworzyli przestrzeń, której widzowie nie muszą widzieć; muszą jedynie pozwolić, by poprowadzono ich poprzez przestrzeń między słowem a muzyką.

To zresztą przestrzeń, która fascynowała Mirona Białoszewskiego – oddziaływanie poezji melicznej na odbiorców. Moment, w którym słowa i muzyka stają się nierozerwalne, a rytm i melodia słów są równie ważne, co wciągająca fabuła. Sam tak to opisał: Dążę do tego, żeby to, co pisane, było zapisaniem mówionego. I żeby pisanie nie zjadło mówienia. To, co jest warte z języka mówionego, to się zapisuje. A to z napisanego – jest potem mówione na głos.

W spektaklu Krystyny Jandy widzowie usłyszą litanię miasta i ludzi, bowiem przestrzeń tworzą w tym spektaklu muzyka, mówienie i śpiew. Ta proza, by wybrzmieć, potrzebuje zasłuchania się; zanurzenia w słowach – strzałach, zdaniach – hukach, sylabach – kanonadach, rumorze, tupocie, krzykach, pieśniach, litaniach i modlitwach. Słowa bohaterów „Pamiętnika...” są z dźwiękami zagłady miasta połączone niczym pępowiną. Tworzą rytm i melodię walczącego miasta.

I wydobywanie. I odsypywanie. I gaszenie. I pomoc. I nowe bomby. I krzyk. – Najświętsze serce Jezusa, zmiłuj się nad nami. – Najświętsze serce Jezusa, zmiłuj się nad nami. Wycie samolotów i bomb. – Najświętsze serce Jezusa… zmiłuj się nad nami… I huk! I koniec!

Reżyseria/Adaptacja: Krystyna Janda

Muzyka: Jerzy Satanowski

Obsada/Wokaliści: Krystyna Janda Anna Gadt (pierwszy sopran) Agnieszka Kiepuszewska (alt) Iwona Kmiecik (drugi sopran) WyjciechMyrczek (bas) Marcin Wawrzynowicz (tenor)

Muzycy: Wojciech Zieliński, Edyta Czerniewicz, Konrad Kubicki, Paweł Stankiewicz, Wiesław Wysocki

Miejsce: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Data:24.08 , 19:30 - 21:00
25.08 , 19:30 - 21:00

Godzina: 19:30 - 21:00

Bilety: -

Kategoria: Kultura

Adres: Aleja Mamuszki 2 2, 81-718 Sopot

WWW: http://www.teatratelier.sopot.pl/

Email: teatr-atelier@sopot.pl

Tel.: 58 550 10 01

Fax: -

Organizator: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ