Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Wykład - Od Konstytucji 3 maja do odzyskania niepodległości - filozofia i historia wolnomularstwa w Polsce

11.09 , 17:30 - 19:00

Zapraszamy na wspólną podróż przez historię wolnomularstwa w Polsce i na świecie. Przybliżymy rodzimą tradycję masońską, której ukoronowaniem była Konstytucja 3 Maja, powiemy o roli wolnomularzy w odzyskaniu i utrwaleniu Niepodległości. Wspomnimy postacie zasłużonych masonów - króla Stanisława Augusta, księcia Józefa Poniatowskiego, generała Jana Henryka Dąbrowskiego i prezydenta Narutowicza.

Postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytanie, na czym polega filozofia wolnomularstwa, o czym dyskutuje się w loży i na czym polegają masońskie rytuały. Zastanowimy się także, czy etyka wolnomularska, wywodząca się z czasów oświecenia i skupiona wokół pojęć takich jak tolerancja, humanizm, praca u podstaw, równość i szacunek ma swoje miejsce we współczesnym świecie.

Będzie także o czarnej legendzie masonerii, prawdziwych i domniemanych spiskach oraz o skomplikowanych relacjach kościoła i loży.

Podczas prelekcji będzie można zobaczyć historyczne i współczesne insygnia masońskie (m. in. z lóż gdańskich).

Wykład poprowadzi dr Wojciech Mościbrodzki

Miejsce: Muzeum Sopotu

Data:11.09 , 17:30 - 19:00

Godzina: 17:30 - 19:00

Bilety: wstęp wolny

Kategoria: Kultura

Adres: Poniatowskiego 8, 81-724 Sopot

WWW: www.muzeumsopotu.pl

Email: sekretariat@muzeumsopotu.pl

Tel.: 58 551 22 66

Fax: 58 551 71 98

Organizator: Muzeum Sopotu

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ