Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Daniel Kehlmann „Wigilia”. Teatr przy Stole

08.10 , 18:30 - 19:30

W cyklu Teatr przy Stole, w poniedziałek 8 października o godz. 18.30 zaprezentujemy sztukę austriackiego dramatopisarza Daniela Kehlmanna. Dramat „Wigilia”, pomimo tytułu, który sugerowałby chwilę zadumy przy choince, jest pełnym napięcia thrillerem politycznym na temat terroryzmu i państwa nadzoru. Tekst, w przekładzie Izabeli Rozhin, przeczytają aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Elżbieta Goetel i Krzysztof Gordon.

Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Czytanie dramatu poprzedzi przedmowa teatrologa, opiekuna artystycznego projektu – profesor Małgorzaty Jarmułowicz.

Wstęp wolny

Zapraszamy!

Daniel Kehlmann (ur. 13 stycznia 1975 w Monachium) austriacki pisarz i krytyk literacki. Studiował filozofię i literaturoznawstwo na Uniwersytecie Wiedeńskim, wykładał na uniwersytetach w Moguncji i Wiesbaden. Od 1981 mieszka w Wiedniu.

Kehlmann zyskał uznanie jako powieściopisarz, a jego książki przełożono na trzydzieści siedem języków. Zadebiutował w 1997 roku powieścią „Beerholm przedstawia”. Do jego najbardziej znanych publikacji należą: zbiór opowiadań „Unter der Sonne” („Pod słońcem”, 1998) oraz powieści: „Ich und Kaminski” („Ja i kamiński”,2003), „Der fernste Ort” („Najdalsze miejsce”, 2004), bestsellerowa „Rachuba świata” oraz „F”, która w 2013 została umieszczona na liście niemieckiej nagrody literackiej Deutscher Buchpreis, a także zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów „Spiegla”.

D. Kehlman napisał także kilka sztuk teatralnych, w tym „Geister in Princeton” (otwierającą Festiwal w Salzburgu w 2010 r.), „Mentor”, który w 2012 r. miał prapremierę w wiedeńskim Theater in der Josefstadt oraz „Heilig Abend” („Wigilia”), która w tym samym teatrze miała premierę na początku lutego 2017 roku, ponownie w reżyserii Herberta Föttingera.

Jest ponadto autorem recenzji i esejów dla niemieckich dzienników, takich jak Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Rundschau.

„Wigilia”

Jest wpół do jedenastej wieczorem, 24. grudnia. Przesłuchiwana jest kobieta o imieniu Judith. Rzekomo nie wie dlaczego. Przesłuchujący oczywiście wie o niej wszystko: o planowanym przez nią o północy ataku terrorystycznym, o byłym mężu i ich nieudanym małżeństwie, o jego wizycie u Judith poprzedniego dnia. Co razem robili? Co tacy ludzie mają wspólnego z ideologią Dzihadu? Ona uparcie twierdzi, że nic ją z tym nie łączy. Jedne poszlaki świadczą za, inne przeciw. Niełatwo złamać kobietę, która jest szefową katedry filozofii i naukowo zajmuje się strukturalną przemocą. Przesłuchujący staje w obliczu intelektualistki, która stawia pod znakiem zapytania istniejący system polityczny. Czy jest winna? Gdzie jest bomba? Sytuacja się zaostrza. Czas nagli. Zbliża się północ.

Miejsce: Dworek Sierakowskich

Data:08.10 , 18:30 - 19:30

Godzina: 18:30 - 19:30

Bilety: wstęp wolny (Karta Sopocka: wstęp wolny)

Kategoria: Kultura

Adres: Józefa Czyżewskiego 12, 81-706 Sopot

WWW: www.tps-dworek.pl

Email: biuro@tps-dworek.pl

Tel.: 58 551 07 56

Fax: -

Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ