Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Elisha Ron „Dwoje” | Teatr przy stole

08.04 , 18:30 - 19:30

W kwietniu zapraszamy do Teatru przy Stole na sztukę australijskiego dramaturga Elishy Ron pt. „Dwoje”. W polu głównych zainteresowań tego znalazła się analiza podstawowych wartości moralnych, walka dobra i zła, która nieustannie toczy się w człowieku. Tytułowa dwójka bohaterów, których losy stykają się za sprawą wojny, próbuje na swój sposób odnaleźć utraconą tożsamość.

Tekst dramatu w przekładzie Mariana Dworakowskiego przeczytają aktorzy: Katarzyna Dałek i Krzysztof Gordon. Słowo wstępne wygłosi opiekun artystyczny Teatru Przy Stole – profesor Małgorzata Jarmułowicz z Uniwersytetu Gdańskiego. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon.

Wstęp wolny

Zapraszamy

Elisha Ron

Urodzony w 1951 r. w Jerozolimie australijski dramaturg, pisarz i lekarz internista. W 1975 na Melbourne University ukończył medycynę; od tamtej pory prowadzi praktykę lekarską.

Jego pierwsza sztuka – „In Duty Bound” została wystawiona w 1979.

Jest autorem kilkudziesięciu sztuk i dwóch książek dla dzieci, współpracuje także z gazetami. Czterokrotnie zdobył Australian Writers’ Guild Award, łącznie z nagrodą główną (1982) za swoją napisaną w 1981 sztukę pt. „Einstein”. Autora interesują moralne wybory człowieka, problematyka dobra i zła. Wśród jego najnowszych prac znajduje się napisana w 2005 sztuka pt. „Wrongful Life”, w której porusza kwestie etycznego i prawnego aspektu aborcji.

„Dwoje” to opowieść o Annie i Chaimie, którzy uczą się na nowo żyć w świecie po wojennym koszmarze. W 1943 roku Anna – Niemka podejmuje bolesną próbę odkłamania swego pochodzenia. Przychodzi do ukrywającego się w berlińskiej piwnicy rabina – Chaima Levi, który utracił wiarę, nadzieję i miłość, prosząc go o lekcje języka hebrajskiego. Korepetycje powoli przemieniają się w lekcję człowieczeństwa.

„Anna: Jestem zarówno Żydówką, jak i Niemką. Jednak hitlerowskie Niemcy doprowadziły do rozszczepienia terminów „Niemiec” i „Żyd”. Dlatego musiałam wybierać pomiędzy jednym albo drugim. Rozszczepić duszę na dwoje, żeby ciało zachować w jedności. Przyjęłam grę Niemców…i przegrałam. Pomimo to potrzebowałam ciebie, żeby się przekonać, że faktycznie powtarzałam ten sam błąd, kiedy zobaczyłam w sobie Żydówkę, a tym samym zobaczyłam Arabów jako tych „innych”. Ponieważ „innych” w ogóle nie ma”.

na podstawie: www.adit.art.pl

Sztuka „Dwoje” prezentowana jest w Teatrze przy Stole za zgodą licencyjną udzieloną przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT.

Miejsce: Dworek Sierakowskich

Data:08.04 , 18:30 - 19:30

Godzina: 18:30 - 19:30

Bilety: wstęp wolny (Karta Sopocka: wstęp wolny)

Kategoria: Kultura

Adres: Józefa Czyżewskiego 12, 81-706 Sopot

WWW: www.tps-dworek.pl

Email: biuro@tps-dworek.pl

Tel.: 58 551 07 56

Fax: -

Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ