Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Stephan Lack, Teo van Gogh „Wywiad” | Teatr przy Stole

09.09 , 18:30 - 19:30

W poniedziałek 9 września o godz. 18.30 zapraszamy na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z Teatrem przy Stole. Zaprezentujemy współczesną sztukę S. Lacka napisaną na podstawie scenariusza kontrowersyjnego holenderskiego reżysera T. van Gogha pod tytułem „Wywiad”. Tekst dramatu w przekładzie Marka Szalszy przeczytają Krzysztof Gordon i Justyna Bartoszewicz. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca czytanie sztuki – prof. Małgorzata Jarmułowicz Katedra Dramatu i Teatru UG.

Wstęp wolny

Zapraszamy!

O sztuce

Główny bohater „Wywiadu” – redaktor działu politycznego Pierre Peters jest wściekły. Rząd chce podać się do dymisji, a tymczasem redaktor naczelny zleca mu przeprowadzenie rozmowy z gwiazdą srebrnego ekranu Katją Schuurman. Pierre nie przygotowuje się do wywiadu i atrakcyjna blondynka, ulubienica brukowej prasy, czuje się zlekceważona. I tak nieudany wywiad zmienia się w psychologiczny pojedynek, w którym szala zwycięstwa przechyla się raz na jedną, raz na drugą stronę. Ich rozmowa obfituje w wyjątkowe bogactwo stanów emocjonalnych, stanowiąc grę prawdy i fałszu, szczerości i pozorów, pełną pułapek, podchwytliwych pytań, prowokacji, kłamstw i współczucia.

Sztuka powstała na podstawie scenariusza filmowego holenderskiego reżysera Theo van Gogha, zamordowanego jesienią 2004 roku przez muzułmańskiego fundamentalistę.

„Wywiad” miał prapremierę w 2007 roku w wiedeńskim Stadttheater Walfischgasse i doczekał się kilkudziesięciu inscenizacji.

Stephan Lack – dramaturg, tłumacz z jęz. holenderskiego i autor sztuk teatralnych. Urodził się w 1981 r. w Wiedniu, tam też studiował teatrologię. W 2004 ukończył warsztaty pisarskie organizowane przez wiedeński Burgtheater. Zdobył wiele nagród literackich, m.in. za sztukę „Verschüttet”, która jako debiut zajęła pierwsze miejsce w Konkursie dla Młodych Dramatopisarzy Dolnej Austrii i została wystawiona wiosną 2006 r. w Landestheater Niederösterreich. Lack był stypendystą Literar Mechana, austriackiego Bundesministerium dla dramatopisarzy oraz Miasta Wiedeń. W 2008 na festiwalu teatralnym w Monachium wystawiono jego dramat kryminalny „Pozory nie mylą” („Auf den zweiten Blick”), w tym samym roku w Burgtheater odbyła się też prapremiera jego sztuki „Lichtscheu”. W 2012 realizacja jego „Verfassung der Strände” otwierała festiwal Heidelberger Stückemarkt. Z kolei sztuka „Strzały w Sarajewie”, napisana wspólnie z Milanem Dorem, powstała na zlecenie wiedeńskiego Theater in der Josefstadt.

S. Lack w ostatnich latach zdobył rozgłos również jako autor sztuk dla dzieci i młodzieży, takich jak „Wyspa pelikanów”, „Lucky Boy”, „Gra w butelkę” i „Meine Schwester (H)elena”.

Miejsce: Dworek Sierakowskich

Data:09.09 , 18:30 - 19:30

Godzina: 18:30 - 19:30

Bilety: wstęp wolny (Karta Sopocka: wstęp wolny)

Kategoria: Kultura

Adres: Józefa Czyżewskiego 12, 81-706 Sopot

WWW: www.tps-dworek.pl

Email: biuro@tps-dworek.pl

Tel.: 58 551 07 56

Fax: -

Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ