Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Wielość porządków - wystawa

22.11 - 26.01, 11:00 - 19:00

Przed rokiem sopocka PGS zaprezentowała pierwszą część wybitnej w skali kraju kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich, która przedstawiała dzieła okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Tym razem przyszedł czas na prace powojenne i najnowsze. W tym zakresie zbiór Łozowskich jest jeszcze bogatszy. Tak się składa, że wystawę w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie można potraktować jako wystawę rocznicową. Dokładnie przed pięćdziesięciu laty szesnastoletni wówczas młodzieniec, wysyłany przez ojca do pracowni Jana Cybisa dokonywał pierwszych zakupów. To był zbiór ojcowski, który stał się zaczątkiem przyszłej kolekcji. Obecnie liczy ona około 300 pozycji - sam właściciel, nie jest pewien ich ostatecznej liczby - blisko 100 artystów z ostatnich ponad 70 lat.

W zbiorze Łozowskich dobrze reprezentowane jest malarstwo kolorystów, od którego zaczynał - z dziełami Jana Cybisa, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Piotra Potworowskiego, Artura Nachta-Samborskiego, Juliusza Studnickiego czy Jerzego Wolffa.

Zbiór artystów krakowskich, związanych z "grupą krakowską", która miała jeszcze przedwojenne korzenie, jest również Tadeusz Kantor, Maria Jarema, Tadeusz Brzozowski, Jerzy Nowosielski, Adam Marczyński, Jonasz Stern.

Z nietrudnych do odgadnięcia powodów bliskie jest mu również środowisko wrocławskie: Alfons Mazurkiewicz, Józef Hałas, Zbigniew Jurkiewicz, Stanisław Dróżdż.

Są oczywiście obecni klasycy polskiej nowoczesności różnych pokoleń: Władysław Strzemiński, Henryk Stażewski, Wacław Szpakowski, Mieczysław Janikowski, Wojciech Fangor, Aleksander Kobzdej, Andrzej Gieraga, Koji Kamoji.

Wprost trudno wyliczyć wszystkie znakomite dzieła zgromadzone przez Grażynę i Jacka Łozowskich. To wyjątkowo bogata i złożona kolekcja, bez wątpienia jedna z najlepszych w kraju, a do tego mająca ten silny rys osobisty, który sprawia, że jest odmienna. Dla tej pary wrocławian zbieranie sztuki, rozmyślanie o niej, delektowanie się nią stało się sposobem na całe życie. Temu celowi podporządkowane zostały wszelkie ich życiowe działania. Jak się okazuje, sztuka może zorganizować życie nie tylko artystom - kolekcjonerom również. /Bogusław Deptuła/

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki

Data:22.11 - 26.01, 11:00 - 19:00

Godzina: 11:00 - 19:00

Bilety: -

Kategoria: Kultura

Adres: Plac Zdrojowy 2, Sopot

WWW: https://pgs.pl/wielosc-porzadkow-od-cybisa-do-strzeminskiego-kolekcja-grazyny-i-jacka-lozowskich/

Email: -

Tel.: -

Fax: -

Organizator: Państwowa Galeria Sztuki

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ