Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Sopot Film Festival

11.07 - 19.07

Sopot Film Festival to Międzynarodowy Festiwal Filmowy o 20 letniej tradycji, promujący twórczość, wiedzę, kulturę filmową oraz twórców. W programie co roku znajdują się filmy fabularne, dokumentalne, animowane, formy mieszane, spotkania z twórcami, dyskusje, koncerty do kina niemego, koncerty muzyczne oraz działania filmowe w przestrzeni miejskiej.

Festiwal prezentuje kino światowe, ze szczególnym wyróżnieniem polskiego dorobku filmowego, kino autorskie, artystyczne, klasykę i arcydzieła kina oraz produkcje najnowsze. W programie znajdują się filmy z najważniejszych festiwali filmowych na świecie, mające w Sopocie swoją premierę, 3 konkursy filmowe i kilkanaście pasm tematycznych. Uzupełnieniem programu są interdyscyplinarne działania filmowe. Sopocki festiwal jest jedynym międzynarodowym festiwalem w Polsce Północnej prezentującym ambitne kino i wszechstronny dorobek X Muzy oraz drugim najważniejszym wydarzeniem filmowym w regionie po festiwalu filmowym w Gdyni. Co roku prezentowanych jest ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach programowych. Dzięki różnorodności programowej Festiwal przybliża twórczość wybitnych reżyserów, kinematografii narodowych, ukazuje różnorodne zjawiska i tendencje zarówno w kinie współczesnym jak i historii kinematografii, a w trzech konkursach filmowych umożliwia zaprezentowanie filmów debiutantom, młodym twórcom a także doświadczonym twórcom. Wszechstronność programowa Festiwalu pozwala na poznanie zarówno klasyki i arcydzieł kinematografii, kina współczesnego jak i najnowszych pozycji kina światowego, ze szczególnym wyróżnieniem polskiej kinematografii.

Wszystkie wydarzenia są otwarte dla szerokiej publiczności, również spotkania z twórcami czy panele dyskusyjne. Większość filmów na Festiwalu prezentowana jest w tzw. formule festiwalowej tzn. z zapowiedziami i prelekcjami ekspertów, historyków kina, filmoznawców i dziennikarzy filmowych przed projekcjami. Dodatkową wartością są seanse ze spotkaniami autorskimi z twórcami i dyskusją z nimi po projekcji. Tradycją sopockiego festiwalu są też koncerty, gdzie muzyka ściśle łączy się z kinem! Organizowane są koncerty do kina niemego, gdzie uznani twórcy przygotowują swój materiał premierowo, specjalnie na sopocki festiwal. Jest to zarówno muzyka klasyczna, jazzowa, eksperymentalna jak i połączenie tych nurtów. Od czterech lat odbywa się również autorski Koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i zaproszonych gośćmi z nowoczesną oprawą multimedialną i wizualną. Orkiestra smyczkowa wraz z solistami i sekcją rytmiczną zgra specjalnie przygotowane premierowe aranżacje z wybranych filmów. Poprzednie koncerty odbyły się pod hasłem „Nowe światy nowe, nowa rzeczywistość”, „Od Kubricka do Nolana”, „Polański, Aronofsky, Coppola” oraz „Quentin Tarantino, jego mistrzowie, uczniowie i inspiracje”.

Festiwal odbywa się co roku z najważniejszych kulturalnych miejscach w Sopocie: w kilku salach Multikina, w Państwowej Galerii Sztuki, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Teatrze Boto, Spółdzielni Dwie Zmiany oraz w przestrzeni miejskiej Sopotu.

Miejsce: Sopot Film Festival

Data:11.07 - 19.07

Godzina: - - 00:00

Bilety: www.sff.pl

Kategoria: Kultura

Adres: , Sopot

WWW: www.sff.pl

Email: -

Tel.: -

Fax: -

Organizator: Sopot Film Festival

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ