TIME NEW ROMAN
„LUX MIĘSO I FLORA”
na alejach niepodległości 787
z przyczyn technicznych od nas niezależnych
(prace konserwatorskie)
przesuwamy wydarzenie w czasie.
ale kto jeszcze nie widział i ten kto widział a chce powrócić
zapraszamy na ostatnie dni wystawy Jakuba Słodkowskiego
..Straż Nocna”
do Galerii ŻAK w gdańsku
Do 11 czerwca 2023, w galerii klubu Żak oglądać możemy wystawę rysunków Jakuba Słodkowskiego zatytułowaną “Nocna straż”. – Prace rysowane na okładkach starych książek i kopert tworzą oniryczny, dziwny, wizualny świat, w którym abstrakcyjne formy mogą się kojarzyć z różnymi aspektami. Artysta nazywa to “archeologią kosmiczną” – mówi kuratorka Agata Nowosielska.
9-11.06 to ostatni weekend wystawy Jakuba Słomkowskiego
„Nocna Straż” mieszczącej się w galerii Żak na ulicy Grunwaldzkiej w Gdańsku.
a także na ulice Jagiełły 11 do Sopotu do pracowni która w tych dniach będzie dla was otwarta w godzinach wydarzenia.
a tu wirtualny spacer
https://www.martnd.com/roughscans
z wydarzeniem ,,Lux Mięso i Flora,, będzie dla was dojrzewać wrócimy jak szybko będzie to możliwe
z Artystycznymi pozdrowieniami
Time NEW ROMAN
by opowiadać o tym co było, co jest i czym się stajemy,
a wszystko w kontekście malarskiego mięsa i flory oraz relacji człowieka z przyrodą
poruszać temat piękna kwiatów i „luksusu tworzenia”
Lux z języka łacińskiego oznacza ”światłość”
Czym jest lux miejski?
Lux miejski jest zajebisty, jest spoko, potrafi też zaskoczyć.
Mięso (Malarskie)
W 1643 roku, Rembrandt namalował pierwszą swoją wersję wiszącej tuszy wołowej.
Cały obraz wykonany jest grubymi, gwałtownymi pociągnięciami
pędzla co jest charakterystyczne dla dwudziestowiecznego ekspresjonizmu.
potocznie w kręgach twórców ten sposób malowania nazywamy „MIĘSEM MALARSKIM”
Flora
Co oznacza flora?
Flora – rzymska bogini kwiatów i wiosny, uosobienie siły życiodajnej, dzięki której przyroda rozkwita
Flora to ogół gatunków roślin rosnących na danym terenie w określonym czasie.
Grupa Time New Roman ( Agnieszka Sztejerwald, Jakub Słomkowski, Dawid Wojtalewicz) przyciąga uwagę jako fuzja indywidualności. Czas Nowej Powieści, jak wynikałoby z nazwy, czas nowej sztuki- to grupa młodych malarzy, których sztuka charakteryzuje się stylem rozpiętym od ekspresji i surrealizmu po magiczny realizm. Nazwa, której używają kojarzy mi się ze sloganem, który zapisany tłustą czcionką wyraża moc sztuki opisywanych twórców. Sięgam po Time New Roman jak po znaczący i opiniotwórczy dziennik opisujący losy trzech artystów związanych z Warszawą i Sopotem. Treści artykułów wprowadzają mnie do świata performatywnego malarstwa, do gabloty pełnej obrazów namalowanych na ceramicznych kaflach, kierują mój wzrok na rozpięte na dużych wysokościach ogromne płótna, na strefę sacrum i profanum. Nagłówki krzyczą farbą olejną naniesioną ekspresyjnie na olbrzymie płótna bądź szepcą niczym szkice grzybów atomowych, miniaturowe pejzaże będące zapisem wędrówki nomadów. Wertuję strony gazety, która zapisana jest językiem młodości. Ta prasa opisuje wybory trójki młodych artystów różniących się między sobą rodzajem uprawianej sztuki, ale połączonych pasją i energią wkładaną w tworzenie. Time New Roman to grupa, przed którą otwarty jest świat. To historia nowych opowieści lub jak kto woli czas nowych romantyków zatopionych w swoich autonomicznych światach pulsujących świeżością w krwioobiegu sztuki.
Agata Nowosielska
Agata Nowosielska
urodzona w 1982 roku jest malarką współpracującą z galerią Stolarska Krupowicz w Warszawie, kuratorką ( ponad 90 wystaw zrealizowanych w Klubie Żak, ale także wystaw w CSW Łaźnia-Sekwencja czy Gdańskiej Galerii Miejskiej-Paradise lost) i autorką tekstów o sztuce (publikowane w Panoptikum, Exit). Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2006), studiowała w Hochschule für Künste Bremen oraz jest absolwentką Podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2010).
Artyści Wizualni:
Agnieszka Sztejerwald
Ur. 1994r. Studia na Wydziale Grafiki Warszawskiej ASP (2015-2020).
Dyplom „Nienawidząc obrazu” zrealizowany w pracowni prof. Lecha Majewskiego, aneks z malarstwa w Pracowni prof. Henryka Gostyńskiego. Dyplom wyróżniony na wystawie Najlepszych Dyplomów ASP w Warszawie, COMING OUT 2020. Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP (2019-2020). Wybrane wystawy: „Every kind of human” Monako 2022, „Nienawidząc obrazu” Mała Galeria 2021, „Pocztówka z domu” Salona Akademii 20221, „Uniwersum” Galeria Prom Kultury 2020, „Rozbitkowie Sensu” Salon Akademii 2019, „Wihajster/Freiteg/Swallow” Galeria Salon Akademii 2017.
JAKUB SŁOMKOWSKI
Urodzony w 1982 w Warszawie. Absolwent Warszawskiej Asp (2007) w pracowni Krzysztofa Wachowiaka oraz Stanisława Wieczorka. Artysta wizualny i performatywny, muzyk – łączy te trzy dyscypliny w swojej praktyce artystycznej i nieustannie z nimi eksperymentuje. Członek rady programowej galerii Artwalk prowadzonej przez Fundację Sztuka w Mieście, członek stowarzyszenia NZTB oraz organizator i pomysłodawca Kolacji na Hucie, współzałożyciel Fundacji Dzianina, współzałożyciel Fonofantazji, członek zespołów AndyWhy, Kubatwiceimprovise, Jankomorov, Sicarios Unidos oraz I am sorry Dave. Tworzy duet performatywny z muzykologiem Loikiem Bertrandem. Na stałę współpracuje także z choreografką Izą Szostak.
Dawid Wojtalewicz – (89′) studiował malarstwo na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, którą ukończył z nagrodą Hugo Roelandt’a. Studiował również na Akademii Sztuk Pięknych w Turnhout oraz w Ateńskiej Szkole Sztuk Pięknych. Odbył staż z ikonopisarstwa na półwyspie Athos. Obecnie mieszka i tworzy w Sopocie. Tworzy współczesne obrazy, murale i freski oraz współtworzy grupy artystyczne: Pink TV only good News, 4FOLD i Polish ART Beneluks. Miał indywidualne wystawy w: Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (M HKA); Verbeeck gallery w Antwerpii, Art Gallery Mara, Europejskie Centrum Sztuki im. Fryderyka Chopina w Sannikach; Galeria Żak w Gdańsku; Stowarzyszenie Halo Kultura w Gdyni, Polska: Instytut Dom Lucasa Cranacha w Wittenberdze, Niemcy. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Europejskiego Centrum Sztuki Fryderyka Chopina w Sannikach, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zdobył nagrodę na I Biennale Malarstwa w Lublinie.