sierpień, 2022

17sie(sie 17)18:0022(sie 22)18:00Deasghnáth /Rytuał Jane Butler na budynku Goyki 318:00 - 18:00 (22) Jakuba Goyki 3, Sopot

Szczegóły

Instalacja artystyczna Jane Butler będzie dostępna w dniach 17-22.08.2022

willa na Goyki 3

wernisaż: środa, 17.08.2022, godz. 18:00

Deasghnáth, co po polsku oznacza rytuał, będzie miała formę wielkiego banneru powieszonego na wieży willi Goyki 3 Art Inkubator. Jane Butler została zaproszona przez kuratorkę Kasię Sobczak do stworzenia tymczasowej pracy artystycznej odnoszącej się do miejsca, w którym znajduje się willa i otaczające ją tereny. Praktyka oparta na dogłębnym researchu popchnęła Jane w kierunku opowieści związanych z sopocką tradycją spotkań w celu uzdrowienia i przemiany poprzez słoną wodę lub kąpiel w zielonym lesie. Biorąc za punkt wyjścia ziemię i jej uzdrawiające moce, Butler pracuje obecnie nad tekstem, który zostanie napisany na banerze i wykorzysta język irlandzki jako metaforę pozwalającą dostroić się do ziemi. Artystka opiera się na delikatności i łagodności w doborze materiałów oraz wykazuje głębokie współczucie dla indywidualnych doświadczeń, zachowując przy tym swego rodzaju obiektywne zdumienie nad obfitością, subtelnościami i tajemnicą ludzkiego doświadczenia i naszych rytuałów. To tymczasowe publiczne dzieło sztuki, poprzez strukturalne podparcie i okrycie wieży, będzie stanowiło monumentalny gest troski. Niezależnie od tego czy Butler pracuje nad wielkoskalowymi zamówieniami publicznymi, czy też niewielkimi, kameralnymi dziełami sztuki, w swoich ekspanywnych i inteligentnych pracach odnosi się do sytuacji z najwyższą troską i empatią.

Projekt jest częścią rocznego programu sztuk wizualnych w Goyki 3 Art Inkubatorze, który w 2022 roku jest poświęcony opiece i robieniu rzeczy razem.

Kuratorka: Kasia Sobczak

Jane Butler jest artystką i organizatorką specjalizującą się w projektach publicznych i site-specific. W 2009 r. otrzymała tytuł licencjata w dziedzinie sztuk pięknych (rzeźba) na Uniwersytecie Ulster w Belfaście. Była współdyrektorką i przewodniczącą Catalyst Arts (2012-2015). Obecnie jest współdyrektorką organizacji Household, która współpracuje z artystami, pisarzami, kuratorami i publicznością w celu tworzenia prowokujących do myślenia projektów w przestrzeni publicznej. Uczestniczyła w programie Freelands Artist Programme, Londyn (2019-2021). Realizowała projekty site specific na zlecenie Belfast City Council, PLACE i TULCA Visual Arts Festival w Galway. Jest również aktywną członkinią Array Collective – grupy artystów z Belfastu, którzy tworzą wspólne działania w odpowiedzi na kwestie dotyczące Irlandii Północnej. Grupa ta niedawno zdobyła Nagrodę Turnera 2021 w Herbert Coventry Museum za instalację The Druthaibs Ball, 2021.

Praktyka Jane Butler koncentruje się na doświadczeniu traumy oraz relacji ciała i umysłu ze środowiskiem zewnętrznym. Jej interwencje architektoniczne, instalacje i prace oparte na fotografii są inspirowane efektami neurologicznymi i metodami leczenia.

Termin

17 (środa) 18:00 - 22 (Poniedziałek) 18:00

Organizator

Goyki 3 Art InkubatorArt Inkubator jest nową samorządową instytucją kultury w Sopocie. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, edukacja kulturalna i wsparcie środowisk twórczych. Art Inkubator zajmuje się budowaniem sieci współpracy środowisk krajowych i zagranicznych, organizacją rezydencji artystycznych oraz programów pracy twórczej. Zajmuje się dokumentowaniem zjawisk towarzyszących życiu kulturalnemu oraz popularyzacją kultury i historii miasta Sopotu.tel. 726-890-224 ul. Jakuba Goyki 3, 81-706 Sopot

Przejdź do góry