listopad, 2021

26lis18:0019:15Koncert francuski18:00 - 19:15 Stanisława Moniuszki 12

Szczegóły

Wykonawcy:

Maciej Kułakowski – wiolonczela

Piotr Pawlak – fortepian

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Wojciech Rajski – dyrygent

 

Program:

Saint-Saëns – Koncert wiolonczelowy | Karnawał zwierzą

Ch. Gounod – Walc z II aktu opery Faust

 

 

Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza 26 listopada do swojej siedziby na terenie sopockiej Opery Leśnej na Koncert muzyki francuskiej.

Podczas koncertu zabrzmią utwory Camila Saint-Saënsa – wirtuozowski Koncert wiolonczelowy nr 1 a-moll oraz Karnawał zwierząt.

Koncert wiolonczelowy uznany jest za najwspanialszy ze wszystkich koncertów wiolonczelowych a także jeden z najbardziej wymagających dla solisty. Kompozytor zerwał w nim z dotychczas obowiązującej 3 częściowej budowy formalnej na rzecz jednej, wyraźnie zróżnicowanej wewnętrze co do tempa i charakteru. Koncert wykona znakomity wiolonczelista młodego pokolenia Maciej Kułakowski.

Drugą muzyczną propozycją będzie Fantazja zoologiczna – „Karnawał zwierząt” – zbiór kilkunastu miniatur przedstawiających w humorystyczny sposób rozmaite zwierzęta (i nie tylko). Utwór powstał na towarzyskie spotkanie kompozytora z przyjaciółmi. Uczestników spotkania „Karnawał zwierząt” rozbawił do łez, podobnie jak i słuchaczy kolejnych prywatnych wykonań utworu. Gdy jednak usiłowano namówić kompozytora na zaprezentowanie dzieła szerszej publiczności, kategorycznie odmówił, twierdząc, że muzyczny „wygłup” zaszkodzi jego reputacji poważnego kompozytora. Pozostał nieugięty aż do śmierci (wyjątek czyniąc jedynie dla Łabędzia) – zgodnie z jego wolą partyturę wydano dopiero rok po jego pogrzebie. Dzieło natychmiast zyskało ogromną popularność i dziś Saint-Saëns znany jest przede wszystkim jako twórca „Karnawału zwierząt”.

Kolejnym utworem jakie zabrzmi podczas Koncertu będzie Walc z II aktu opery Faust Ch. Gounoda – jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych walców w literaturze muzycznej.

Polską Filharmonię Kameralną Sopot z pulpitu dyrygenckiego poprowadzi założyciel i dyrektor artystyczny orkiestry Maestro Wojciech Rajski.
—————–

Bilety w cenie 25/15 zł do nabycia online na stronie interticket.pl  a także w Informacji Turystycznej Sopot.

Partnerem Koncertu jest Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto

Koncert zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu

 

Termin

(Piątek) 18:00 - 19:15

Lokalizacja

Sala Koncertowa PFK Sopot

Stanisława Moniuszki 12

Organizator

Polska Filharmonia Kameralna Sopot Stanisława Moniuszki 12, 81-829 Sopot

Go to Top