marzec, 2022

12mar19:0020:10KONCERT MUZYCZNE MISTERIUM - SOLIDARNI Z UKRAINĄ19:00 - 20:10 Tadeusza Kościuszki 1, 81-881 Sopot

Szczegóły

Wykonawcy:

Nazar Plyska, skrzypce

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Mariusz Mróz, Wojciech Rajski – dyrygenci

 

Koncert jest wyrazem naszej solidarności z dotkniętym przez wojnę narodem ukraińskim.

Będziemy mieli okazję wysłuchać wspaniałych dzieł, w większości muzyki sakralnej w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej oraz Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.  Koncert rozpoczniemy wykonaniem instrumentalnej wersji  Melodii ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka.  Dzieło to nazywane jest duchowym hymnem Ukrainy. Następnie zabrzmi Rapsodia karpacka Skoryka. W obu utworach solistą będzie utalentowany młody ukraiński skrzypek Nazar Plyska. W dalszej części koncertu zabrzmi Bogorodice Diewo -utwór młodej ukraińskiej kompozytorki Jeleny Junek.

Miserere Mei, Deus przeniesie nas w świat śpiewu a capella praktykowanego w okresie XVI wiecznej polifonii. Ta najsłynniejsza 9 głosowa kompozycja Gregorio Allegriego była przeznaczona do wykonania wyłącznie raz do roku w okresie Wielkiego Tygodnia w Kaplicy Sykstyńskiej. 14-letni Wolfgang Amadeus Mozart zasłynął sporządzeniem „ze słuchu” kompletnej partytury tego utworu po jego jednokrotnym wysłuchaniu.

Agnus Dei Samuela Barbera powstało najpierw jako druga cześć jego Kwartetu smyczkowego op. 11, skomponowanego w 1936 roku.  Dopiero w 1967 roku kompozytor dokonał trankrypcji na chór mieszany i dodał liturgiczne słowa części stałej mszy – Agnus Dei. Niektórzy dostrzegają podobieństwo tego utworu do dzieł renesansowych Palestriny i Gabrieliego.

Na finał zabrzmi Sunrise Mass norweskiego kompozytora Ola Gjeilo, który tak pisze o swoim utworze „… Chciałem, aby rozwój muzyczny dzieła ewoluował z najbardziej przejrzystego i przestrzennego, do czegoś całkowicie ziemskiego i uziemionego; od mglistego i nieskazitelnego do bardziej emocjonalnego i dramatycznego, a ostatecznie ciepłego i solidnego – jako metafora rozwoju człowieka od dziecka do dorosłego lub jako duchowa podróż …” .

Wstęp na koncert – wolny.

Koncert zrealizowano przy pomocy finansowej miasta Sopotu

 

Go to Top