luty, 2022

06lut18:0019:10KONCERT " W RYTMIE TANGA'18:00 - 19:10 Stanisława Moniuszki 12, 81-829

Szczegóły

KONCERT „W RYTMIE TANGA”

6 LUTEGO 2022| godz. 18.00

Sala Koncertowa PFK Sopot| Opera Leśna

Artyści
Paweł Zagańczyk |bandoneon, akordeon
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Wojciech Rajski | dyrygent

Program

 1. Astor Piazzolla – Oblivion
 2. Astor Piazzolla – Libertango arr. K. Olczak
 3. Astor Piazzolla – L`evasion arr. Olczak
 4. Astor Piazzolla – Five Tango Sensations cz.I i V
 5. Marioano Mores – Tango Roxanne arr. J Łuczak
 6. La Bocca arr. Artur Jurek (suita tang argentyńskich)
 7. I El Choclo
  cz. II Adios Nonino
  cz. III Fuga y misterio
 8. Astor Piazzolla – Escualo arr. A. JurekZapraszamy na niezapomniany, fantastycznie energetyczny koncert „W rytmie tanga”. Tango to taniec jedyny w swoim rodzaju, trudny do porównania z jakimkolwiek innym. Tango pociąga, budzi emocje. To jeden z najbardziej ekspresyjnych i narodowych symboli Argentyny i jej mieszkańców. Obecnie istnieje wiele form tanga, m.in. vals, milonga, nuevo. Ze względu na swoją genezę tango można określić mianem tańca socjalnego. Tango można określić je jako język komunikacji partnerów. Zaproszenie do tańca rozpoczyna się za pomocą wzroku. Gdy spojrzenia partnerów się skrzyżują, partnerka nie może odmówić tańca mężczyźnie. Tango za każdym razem jest swobodną improwizacją, którą kieruje mężczyzna. To właśnie on decyduje w tańcu o krokach i figurach. Taniec wytwarza między partnerami więź, jest formą dialogu bez słów. Tango to wsłuchiwanie się  oczekiwania partnera. Doświadczeni instruktorzy tańca twierdzą, że w tangu chodzi przede wszystkim o nauczenie się komunikacji. O nadawanie i odbieranie sygnałów, które płyną między partnerami.Tango bazuje na  naturalnych elementach ruchu,  przede wszystkim na chodzeniu. Podstawowym krokiem tanga jest  krok do przodu. Za nim następuje kolejny i jeszcze jeden i tak zaczynamy tańczyć. Jeśli potrafimy chodzić, to potrafimy również tańczyć tango.

  Instruktorzy tańca twierdzą, że w tangu chodzi przede wszystkim o nauczenie się komunikacji. O nadawanie i odbieranie sygnałów, które płyną między partnerami.

   

   

  Paweł Zagańczyk

  jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie – występował na Litwie, Ukrainie, Słowacji, w Austrii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii,  Szwecji, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Paweł Zagańczyk koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera.

  Jako solista występował z wieloma orkiestrami  pod batutą: Michała Nesterowicza, Mai Metelskiej, Jerzego Maksymiuka, Adama Klocka, Georgiosa Balatsinosa, Bohdana Jarmołowicza, Zygmunta Rycherta, Janusza Przybylskiego, Wojciecha Rajskiego, Tadeusza Dixy, Rafała Kłoczko, Szymona Morusa czy Ariela Ludwiczaka.

  Repertuar Pawła Zagańczyka stanowią  zamówione i prawykonane przez niego kompozycje. Dla Zagańczyka pisali m.in : Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Edward Sielicki, Mehmet Cän Ozer, Dariusz Mazurowski, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek,  Gerhard Stäbler, Marek Czerniewicz czy Maciej Zimka.

  Działania artystyczne na pograniczu różnych stylistyk i gatunków muzycznych są wizytówką Pawła Zagańczyka. Współpracuje z muzykami jazzowymi (Adam Wendt, Krzesimir Dębski), zespołami wykonującymi muzykę współczesną w tym elektroniczną. Jako założyciel kwartetu instrumentalnego Zagan Acoustic prezentuje kompozycje z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Jest także autorem muzyki do spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych.

  Zdobył wiele branżowych nagród: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Pomorską Nadzieję Artystyczną przyznawaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę dla twórców kultury burmistrza miasta Pruszcz Gdański,  Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

  Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku gdzie kształci kolejne generacje młodych artystów, zwracając tym samym uwagę na wiele zagadnień z dziedziny sztuki.

  Nagrał trzy solowe albumy z muzyką współczesną: Tango (2014), Globulus (2018), Fall of Icarus (2019) oraz wiele płyt kameralnych. W kręgu jego zainteresowań jest  muzyka improwizowana, nowe kompozycje czy eksperymenty ukazujące szerokie spektrum akordeonu.

KONCERT ZREALIZOWANO PRZY POMOCY FINANSOWEJ MIASTA SOPOTU

Organizator

Polska Filharmonia Kameralna Sopot Stanisława Moniuszki 12, 81-829 Sopot

Przejdź do góry