październik, 2021

23paź18:0019:00Nowe życie. Spotkanie z Katarzyną Boni18:00 - 19:00 Jakuba Goyki 3, Sopot

Szczegóły

Zapraszamy na czwarte spotkanie z cyklu „Nowe życie”, podczas którego Juliusz Kurkiewicz wraz z Katarzyną Boni porozmawia, o tym czy śmierć to wielka nieobecna kultury zachodu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Tracąc prawo do umierania, tracąc ars moriendi, tracąc świadomość skończoności – straciliśmy poczucie zakorzenienia i naturalnego porządku rzeczy. Żyjąc w świecie nieśmiertelności tak naprawdę żyjemy w strachu. Nie chcemy do siebie dopuścić chaosu jakim jest życie, ani poczucia bezradności, żalu, żałoby, straty. A przecież to także część życia – jedna z najbardziej naturalnych, przydarzających się wszystkim nam. Coraz dotkliwiej odczuwamy brak rytuałów i symboli związanych ze śmiercią i żałobą. Te które znamy zanikły, wyczerpały się, stały się puste. Dlatego sięgamy po rytuały z innych kultur. Czy ukojenie w żałobie i akceptacja skończoności może przyjść ze Wschodu?

Spotkanie odbędzie się 23 października o godz. 18:00 w Goyki 3 Art Inkubatorze, będzie tłumaczone na polski język migowy.

Zaproszenie na spotkanie w PJN

Na wydarzenie obowiązują zapisy przez serwis Evenea.

https://app.evenea.pl/event/spotkaniezkatarzynaboni/


fot. Anna Janowska

Katarzyna Boni pisze o stracie, traumie, żałobie i budowaniu nowych światów. Razem z Wojciechem Tochmanem napisała “Kontener” o życiu syryjskich uchodźców na jordańskiej pustyni. Jest autorką książki “Ganbare! Warsztaty umierania”, która opisuje jak Japończycy radzą sobie z rzeczywistością po potrójnej katastrofie z marca 2011 roku. Rok temu wydała “Auroville. Miasto z marzeń”, książkę o budowie miasta, w którym ludzkość miała stać się lepszą wersją siebie. W Auroville spędziła prawie rok sprawdzając, co udało się zrobić przez 50 lat i jak zmieniły się marzenia. Prowadzi również warsztaty umierania, które skłaniają do refleksji nad życiem. www.katarzynaboni.com

 

„Nowe życie”

Słowo „nowe” użyte przez Dantego w tytule jego młodzieńczego tomu poetyckiego „Nowe życie” (La Vita Nuova) oznacza nie tylko „inne niż dotychczas”, ale też „zaskakujące”, „niespodziewane”, nawet: „dziwaczne”. Takie właśnie – z pewnością inne niż się spodziewamy – będzie nasze życie po pandemii. A raczej: po wyjściu przez naszą cywilizację z zapaści, dla której pandemia jest tylko metaforą. Aby dowiedzieć się, jak to „nowe życie” może wyglądać, zapraszam do rozmowy tych, których zbyt rzadko pytamy o radę i opinię – wybitnych myślicieli, humanistów, ludzi pióra. Tych, którzy na co dzień używają rozumu i wyobraźni, by pomóc nam określić kształt „nowego życia” w różnych jego aspektach – m.in. dotyczących podziału na ludzkie/nieludzkie, seksu, polityki czy religii.

Juliusz Kurkiewicz

Kurator cyklu

Organizator

Goyki 3 Art InkubatorArt Inkubator jest nową samorządową instytucją kultury w Sopocie. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, edukacja kulturalna i wsparcie środowisk twórczych. Art Inkubator zajmuje się budowaniem sieci współpracy środowisk krajowych i zagranicznych, organizacją rezydencji artystycznych oraz programów pracy twórczej. Zajmuje się dokumentowaniem zjawisk towarzyszących życiu kulturalnemu oraz popularyzacją kultury i historii miasta Sopotu.tel. 726-890-224 ul. Jakuba Goyki 3, 81-706 Sopot

Go to Top