lipiec, 2022

07lip19:3021:00STREFA ZERO - Neil LaBute | Otwarta próba generalna19:30 - 21:00

Szczegóły

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej ma zaszczyt zaprosić na otwartą próbę generalną spektaklu STREFA ZERO w reżyserii André Hübnera-Ochodlo.

Nowy Jork. Niecała doba po ataku na World Trade Center. Abby i Ben, para uwikłana w intymną relację, cudem unika zamachu. Zrządzenie losu? A może początek ich prywatnego kataklizmu? Tragiczne wydarzenie staje się dla nich tłem własnego dramatu. Uwięzieni w apartamencie (i swoim życiu) obserwują wstrząsające zamieszanie. Zaczynają prowadzić ze sobą pełną napięcia grę, a jej puentą jest kontrowersyjny pomysł, który ma pozwolić zacząć żyć od nowa…

Strefa Zero to jedno z najmocniejsztch otwarć sezonu, jakie można sobie wyobrazić. Zresztą Andre Hubner – Ochodlo nie podpisuje się pod rzeczami neutralnymi.
Zuzanna Suliga – gazetaregionalna.com

Neil La Bute podkłada bohaterom lustro przed twarz. Stawia ich pod murem i każe zajrzeć w głąb siebie. Nie jest to konfrontacja bezbolesna, bo dotyczy takich obszarów życia jak: miłość, odwaga i odpowiedzialność.

Rzecz rozgrywa się w Nowym Jorku, niecałą dobę po ataku terrorystycznym na WTC. To apokaliptyczne wydarzenie jest tłem do opowiedzenia o intymnej i skomplikowanej relacji łączącej bohaterów. Jak podkreśla autor: „Nie jest to sztuka o terroryzmie i polityce, a bardziej o wojnie, którą prowadzimy z tymi, których podobno kochamy”.

Abby ma czterdzieści kilka lat, pracuje w korporacji, jest szefową Bena. On jest od niej kilkanaście lat młodszy, ma żonę i dwie córki. Łączy ich trwający od kilku lat romans. Cudem ocalali z zamachu, ominęli przeznaczenie, bo tego dnia nie poszli do pracy, tylko spotykali się w mieszkaniu Abby na Manhattanie. Z jej apartamentu obserwują gruzowisko, unoszący się pył, ludzi miotających się w poszukiwaniu swoich bliskich. W chwili, kiedy świat się zatrzymał, próbują zrobić wszystko, aby dojść do ładu ze swoim życiem: robią rachunek sumienia, rozkładają swój romans na czynniki pierwsze. W pełnych emocji rozmowach padają pytania o uczucia i granice poświęcenia. Kiedy prywatna wojna przybiera na sile, a najprostsze rozwiązania po raz kolejny nie przynoszą żadnych efektów, jeden z bohaterów poddaje myśl, aby wykorzystać zamach na WTC i upozorować własną śmierć, tylko po to… aby zacząć życie od nowa.

*Spektakl dla widzów dorosłych
czas trwania – 1 h 30 minut /bez przerwy/

STREFA ZERO (The Mercy Seat) Neil LaBute,

przekład: Hanna Szczerkowska,
reżyseria: André Hübner-Ochodlo,
scenografia: André Hübner-Ochodlo, Stanisław Kulczyk,
muzyka: Adam Żuchowski

Obsada: Abby – Teresa Dzielska, Ben – Adam Machalica
Premiera odbyła się w rocznicę zamachów na WTC: 11 IX 2021 r.

Termin

(Czwartek) 19:30 - 21:00

Organizator

Go to Top