listopad, 2021

12lis(lis 12)19:0004gru(gru 4)15:00Wystawa Irminy Rusickiej i Kaspra Lecnima(listopad 12) 19:00 - (grudzień 4) 15:00 Jakuba Goyki 3, Sopot

Szczegóły

Z naszych kości powstaną satelity  

Wernisaż: 12.11, godz. 19.00

Wystawa: 13.11 – 04.12.2021

Kuratorka: Kasia Sobczak

Dawno, dawno temu, Katon Starszy każdą swoją wypowiedź kończył zdaniem, że Kartaginę należy zniszczyć. Niechęć do tego miasta nie wzięła się znikąd – w pamięci miał bitwę pod Kannami, w której kartagiński wódz rozgromił wojska Cesarstwa Rzymskiego, a Wieczne Miasto żyło słowami „Hannibal u bram”.

Dzisiaj z Katonowego grobu wciąż słychać rechot samozadowolenia, wszak Kartagina jest ruiną. Jednak Hannibal u bram to już inny wróg, inny mściciel – czarowna technologia w skali mikro i makro, przecinająca nieboskłon i drążąca krecie korytarze w ciele. Tym, którzy chcieliby ją przekląć w zarodku czeka niełatwe zadanie: trzeba cofnąć się do czasów mrocznych jak sadza, gdy pierwszy hominid sięgnął po cudzą kość i przegnać przez step praszczura, który zadać chce cios naturze rodzącą się właśnie kulturą. Niech nawet mu się nie śni, że gnat kiedyś może zawisnąć w kosmosie, wbrew prawom ziemskim i boskim zarazem.

W wystawie Irminy Rusickiej i Kaspra Lecnima tytułowe kości i satelity to historia wszystkiego co ludzkie – życiodajnego postępu i jego ofiar, uporczywych snów o lataniu, a przede wszystkim, popiołów katastrof, z których ulepić da się nowe, szybsze i bardziej lśniące pociski wymierzone w czarną grozę kosmosu. Jeżeli kogoś winić za stalowe gnaty zawieszone na ziemskiej orbicie – to tylko tę pierwszą już-nie-małpę, która z kości uczyniła na siebie wyrok. A zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na kość, to na satelitę, potem znów na kość i na satelitę, ale nikt już nie mógł się połapać, co jest czym.

Tekst: Aleksy Wójtowicz

Program towarzyszący:

13.11, godz. 14: Oprowadzanie po wystawie z artystami i kuratorką

27.11, godz. 14: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Godziny otwarcia wystawy

Wtorek – piątek w godzinach 14 -18

Soboty w godzinach 11 – 15

Irmina Rusicka (ur. 1990 we Włocławku) – artystka sztuk wizualnych, autorka instalacji, wideo i prac badawczych. Absolwentka psychologii i historii sztuki w ramach MISH na Uniwersytecie Wrocławskim (2014) oraz Sztuki Mediów na ASP we Wrocławiu (2017). W swojej praktyce artystycznej zderzała samochody, naprawiała motocykl, robiła gwiazdę akrobatyczną w Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich i zbierała pieniądze na zrobienie dziury w budynku instytucji sztuki. Brała udział w projekcie The New Dictionary of Old Ideas (2019-2020). Pracuje indywidualnie oraz w duecie z Kasprem Lecnimem. Mieszka i pracuje w Warszawie. Reprezentowana przez Galerię Szara.

Kasper Lecnim (ur. 1990) – artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Pracuje indywidualnie oraz w duecie z Irminą Rusicką. Zdarzyło mu się produkować szaliki, organizować przeprowadzki, odśnieżać, zderzać auta i wyzywać na pojedynki dyrektorów instytucji kultury. Reprezentowany przez Galerię Szara.

 

Termin

Listopad 12 (Piątek) 19:00 - Grudzień 4 (Sobota) 15:00

Organizator

Goyki 3 Art InkubatorArt Inkubator jest nową samorządową instytucją kultury w Sopocie. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, edukacja kulturalna i wsparcie środowisk twórczych. Art Inkubator zajmuje się budowaniem sieci współpracy środowisk krajowych i zagranicznych, organizacją rezydencji artystycznych oraz programów pracy twórczej. Zajmuje się dokumentowaniem zjawisk towarzyszących życiu kulturalnemu oraz popularyzacją kultury i historii miasta Sopotu.tel. 726-890-224 ul. Jakuba Goyki 3, 81-706 Sopot

Go to Top